Financovanie projektov v rámci programu Horizont 2020
V rámci programu Horizont 2020 na podporu vedy a výskumu v Európskej Únii existuje niekoľko programových schém, ktoré sa v spôsobe financovania môžu navzájom líšiť. Je preto potrebné, aby si zodpovedný riešiteľ alebo partner projektu Horizont 2020 dostatočne naštudovali pravidlá svojej grantovej schémy a predišli tak možným nedorozumeniam.
Viac-menej kompletné pravidlá financovania projektov Horizont 2020 poskytuje príručka Vademecum H2020 Technologického centra Akademie věd Českej republiky (TC AV ČR) v českom jazyku. Stránka TC AV ČR (https://www.h2020.cz/cs/financni-aspekty/informace) obsahuje tiež veľmi podrobné informácie k jednotlivým schémam programu Horizont 2020. Pomerne vyčerpávajúci prehľad poskytuje aj špecializovaný portál STU.
Konzultovať možno aj online manuál programu v angličtine na:
https://ec.europa.eu/research/participants/docs/h2020-funding-guide/index_en.htm
Nižšie uvedené tipy a vysvetlenia vychádzajú z projektov, ktoré sa na SvF v rámci H2020 už uskutočnili a boli úspešne ukončené v rámci schémy CSA – koordinačné a podporné akcie.
Celkové financovanie projektov Horizont 2020
Aj keď to nie je pravidlom, väčšina programových schém počas doby trvania projektu poskytne financie na pokrytie 75-80 percent celkových projektových nákladov (total costs). Zvyšných 20-25 percent celkových nákladov príde po ukončení , preverení a schválení záverečnej vecnej a finančnej správy k projektu zo strany grantovej agentúry. Znamená to, že niekde je potrebné nájsť zdroje na pokrytie týchto 20-25 percent nákladov.
Celkové projektové náklady (total costs) sa často delia na tzv. priame (direct costs), ktoré je potrebné dokladovať, a tzv. nepriame (indirect costs), ktoré dokladovať potrebné nie je. V mnohých prípadoch tvoria grantom pridelené prostriedky na pokrytie nepriamych nákladov (indirect costs) práve tých 20-25 percent celkového grantu.
Priame náklady
Nasledovný text opisuje spôsob vyplácania priamych personálnych nákladov v prípade tzv. typu A.1, ktorý najviac prichádza do úvahy v prípade zamestnancov (Direct personel costs – actual: type A.1)
Zamestnanci (alebo ekvivalent):
Osobné náklady sú oprávnené, ak sú v súvislosti s pracovníkmi, ktorí pracujú pre príjemcu grantu na základe pracovnej zmluvy (alebo ekvivalentu) a sú priradení k projektu ("náklady na zamestnanca (alebo ekvivalent)". Musia byť obmedzené na mzdy (vrátane dávok rodičovskej dovolenky), príspevky na sociálne zabezpečenie, dane a iné náklady, ktoré sú súčasťou mzdy, ak vyplývajú z vnútroštátnych právnych predpisov alebo z pracovnej zmluvy (alebo ekvivalentu), a musia byť:
- identifikovateľné a overiteľné, predovšetkým zaznamenané v účtovníctve príjemcu, v súlade s účtovnými štandardmi platnými v krajine, kde je príjemca usadený, a s obvyklými postupmi účtovania nákladov príjemcu,
- v súlade s príslušnými vnútroštátnymi právnymi predpismi o daniach, pracovnom a sociálnom zabezpečení,
- primerané, odôvodnené a v súlade so zásadou správneho finančného riadenia, najmä pokiaľ ide o hospodárnosť a efektívnosť.
Ďalšie odmeny pre pracovníkov pridelených k projektu sú oprávnené až do nasledujúcej výšky:
(a) v prípade, že osoba pracuje na plný úväzok a výhradne na projekte počas celého roka: až do 8 000 eur;
(b) v prípade, že osoba pracuje výhradne na projekte, ale nie na plný úväzok, alebo nie celý rok: až do zodpovedajúcej pomernej výšky z 8 000 eur,
alebo
(c) v prípade, že osoba nepracuje výhradne na projekte: až do pomernej sumy vypočítanej nasledovným spôsobom:
8 000 eur delených počtom ročných produktívnych hodín (1 720 hod) a vynásobených počtom hodín, ktoré osoba odpracovala na projekte počas roka:
( 8000 / 1720 ) x počet odpracovaných hodín
Prostriedky z programu Horizont je možné použiť na pokrytie tak časti tarifného platu ako aj pohyblivej zložky mzdy. Celková hodinová sadzba mzdy vrátane prostriedkov z Horizontu (tarifný plat + pohyblivá zložka) však nesmú prekročiť priemernú hodinovú sadzbu za predchádzajúci rok.
Obr. 1. Grafické zobrazenie využitia prostriedkov z programu Horizont 2020 na pokrytie priamych personálnych nákladov v prípade zamestnancov
Horizont Európa - HEU
Program Horizont 2020 končí v roku 2020 a od roku 2021 bude nahradený programom Horizont Európa (HEU – Horizon Europe). Projekty schválené v rámci programu Horizont 2020 v roku 2020 sa však musia riadiť jeho pravidlami.
Podrobné porovnanie H2020 s HEU