Jump to content
faculty

Technical University of M. R. Štefánik in Košice

Slovak University of Technology (STU) was founded in Košice and authorised by the Act No. 170/1937 Coll. of the Czechoslovak National Council, on June 25, 1937 as the Technical University of M. R. Štefánik

The  University of M. R. Štefánik consisted of three sections:

  1. Construction and Transportation Engineering
  2. Hydraulic and Cultural Engineering
  3. Land Surveying Engineering

The First Rector was professor Jur HRONEC

The very first academic year was opened on the December 5, 1938 in Martin

Slovak Technical University

In July 1939 the Technical University of M.R. Štefánik has been renamed to the Slovak Technical University and it has been moved to its present seat - to Bratislava


Vazovova


Tolstého


Mýtna

Act No. 188 Coll. on July 25, 1939

The Slovak Technical University (SVŠT) has been expanded and all sections were renamed to branches:

  • Branch of Construction Engineering
  • Branch of Specialised Sciences

 

The Branch of Construction Engineering (OIS) 1940 - 1950

Karel Křivanec, LLD., Professor, Dean of OIS in 1940/41 – 1946/47 academic years

Date and place of birth: October 14, 1881, Písek, The Czech Republic
Graduated from: ČVUT, Prague, 1904, UK, Bratislava, 1927
Employed at STU: 1938-1950
Appointed Professor: August 1, 1938

Specialization: Transport Engineering

Other academic positions: Vice-Dean of OIS in 1947/48 academic year

Date and place of death:  February 17, 1962, Bratislava

Anton Turecký, Professor, Dean of OIS in 1941/42 – 1944/45 academic years

Date and place of birth: August 10, 1902, Slovenská Ľupča, District Banská Bystrica

Graduated from: ČVŠT, Brno, 1928

Employed at STU: 1940-1959

Appointed Professor: January 1, 1940 (Professor Extraordinarius), February 15,

1944 (Professor)

Specialization: Structural Mechanics

Other academic positions: Vice-Dean of OIS, delegated in April, 1945

Date and place of death: June 9, 1959, Bratislava

Emil Belluš, DSc., Professor, Dean of OIS, delegated in April, 1945

Date and place of birth: September 19, 1899, Slovenská Ľupča, District Banská Bystrica

Graduated from: ČVUT, Prague, 1923

Employed at STU: 1940-1970

Appointed Professor: September 1, 1940

Specialization: Structures of Buildings

Other academic positions: Vice-Dean of OIS in 1945/46 academic year

Date and place of death: December 14, 1979, Bratislava

Peter Danišovič, Dr., Professor, Dean of OIS in 1945/46 academic year

Date and place of birth: June 1, 1907, Boleráz, District Trnava

Graduated from: ČVUT, Prague, 1932

 Employed at STU: 1939-1947

Appointed Professor: October 1, 1939 (Professor Extraordinarius), February 1, 1944 (Professor)

Specialization: Hydraulic Structures and Water Management

Other academic positions: Vice-Dean of OIS in 1941/42 – 1944/45, 1946/47

Karel Havelka, Dr., DSc., Professor, Dean of OIS in 1947/48 academic year

Date and place of birth: January 13, 1900, Brno, The Czech Republic

Graduated from: ČVŠT, Brno, 1927

Employed at STU: 1940-1970

Appointed Professor: September 1, 1940 (Professor Extraordinarius), March 1, 1946 (Professor)

Specialization: Reinforced Concrete Structures and Concrete Bridges

Other academic positions: Vice-Dean of OIS in 1948/49, Vice-Rector of SVŠT in 1950/51 – 1952/53, Rector of SVŠT in 1949/50

Date and place of death: September 15, 1970, Brno, The Czech Republic

František Sklenář, Dr., Professor, Dean of OIS in 1948/49 academic year

Date and place of birth: February 5, 1889, Prusinovice, District Kroměříž, The Czech Republic

Graduated from: ČVŠT, Brno, 1912

Employed at STU: 1946-1959

Appointed Professor: October 1, 1946

Specialization: Railway Structures and Maintenance of Railway Tracks

Other academic positions: Vice-Dean of OIS in 1949/50

Date and place of death: May 9, 1970, Brno, The Czech Republic

Jan E.Koula, DSc., Professor, Dean of OIS in 1949/50 academic year

Date and place of birth: May 20, 1896, Prague, The Czech Republic

Graduated from: ČVUT, Prague, 1919

Employed at STU: 1947-1970

Appointed Professor: October 1, 1947

Specialization: Architectural Design of the Interior  

Date and place of death: November 22, 1975, Prague, The Czech Republic

The Branch of Specialized Sciences (OŠN) 1939 - 1950 

Josef Kaucký, PhDr., Professor, Dean of OŠN in 1940/41 academic year

Date and place of birth: May 22, 1895, Prague, The Czech Republic

Graduated from: KU, Prague, 1919

Employed at STU: 1938-1946

Appointed Professor: August 14, 1937 MU Brno, (Professor Extraordinarius), July 1, 1940 (Professor)

Specialization: Mathematics

Other academic positions: Vice-dean of OŠN, delegated in April, 1945, 1945/46

Date and place of death: June 1, 1982, Brno, The Czech Republic

Ján Mikuša, Professor, Dean of OŠN in 1941/42 – 1943/44 academic years

Date and place of birth: June 24, 1905, Žilina

Graduated from: ČVŠT, Brno, 1927

Employed at STU: 1940-1972

Appointed Professor: September 1, 1940 (Professor Extraordinarius), March 1, 1946 (Professor)

Specialization: The State Land and Real Estate Cadastre

Other academic positions: Vice-Dean of FIS in 1953/54 – 1954/55

Date and place of death: December 3, 1980, Bratislava

Dimitrij Andrusov, RNDr., DSc., Professor, Dean of OŠN  in 1944/45 – 1945/46 academic years

Date and place of birth: November 7, 1897, Jurjev, presently Tartu, Russia

Graduated from: KU, Prague, 1925

Employed at STU: 1938-1952

Appointed Professor: July 1, 1938 (Professor Extraordinarius), July 1, 1940 (Professor)

Specialization: Geology

Other academic positions: Vice-dean of OŠN in 1946/47

Date and place of death: April 1, 1976, Bratislava

Gabriel Čeněk Dr., DSc., Professor, Dean of OŠN delegated in April, 1945 and in 1946/47 – 1948/49 academic years   

Date and place of birth: June 21, 1900, Tábor , The Czech Republic

Graduated from: KU, Prague, 1924

Employed at STU: 1934-1945 (part-time), 1945-1956

Appointed Professor: November 1, 1945 (Professor Extraordinarius), 1950 (Professor)

Specialization: Mathematics and Descriptive Geometry

Other academic positions:  Vice-Dean of OŠN in 1949/50, Dean FŠN in 1950/51, Dean of the Faculty of Mining in 1951/52, Dean of FAPS in 1952/53, 1955/56

Date and place of death: July 6, 1956, Bratislava

Ján Krajčí, Professor, Dean of OŠN in 1947/48 academic year

Date and place of birth: May 19, 1910, Nemšová, District Trenčín

Graduated from: ČVŠT, Brno, 1934

Employed at STU: 1941-1945 (part-time), 1945-1976

Appointed Professor: November 1, 1945 (Professor Extraordinarius), 1950 (Professor)

Specialization: Applied Geodesy

Other academic positions: Vice-Dean of OŠN in 1948/49

Date and place of death: March 1, 1985, Košice

František Kuska, Dr., DSc., Professor, Dean of OŠN in 1949/50 academic year

Date and place of birth: January 15, 1906, Liptovský Hrádok, District Liptovský Mikuláš

Graduated from: ČVUT, Prague, 1933

Employed at STU: 1946-1947 (part-time), 1947-1973

Appointed Professor: January 1, 1947 (Professor Extraordinarius), 1950 (Professor)

Specialization: Geodesy

Other academic positions: Vice-Dean of FIS in 1955/56 – 1957/58

Date and place of death: August 6, 1994, Bratislava

 

The Branches were renamed to Faculties

Faculty since 1950/51

Branches:

  • Faculty of Construction Engineering
  • Faculty of Specialised Sciences
  • Faculty of Architecture and Construction Engineering

 

The Faculty of Specialised Sciences ceased to exist and  ”the Institute of Land Surveying” was transferred and incorporated into the Faculty of Construction Engineering. In the academic year 1951/1952 the Faculty of Economic Engineering was established.

The Faculty of Civil Engineering (since 1960)

The Faculty of Construction Engineering (FIS) and The Faculty of Architecture and Costruction Engineering (FAPS) merged to create the new Faculty of Civil Engineering (SvF).
The Faculty of Civil Engineering (SvF) retained that structure until 1976, when four departments providing instruction in architecture and urban planning left to create the new Faculty of Architecture.

Boris Boor, CSc., Professor, Dean of SvF in 1960/61 – 1961/62 academic years

Date and place of birth: May 29, 1925, Bratislava

Graduated from: SVŠT, Bratislava, 1950

Employed at STU: 1950 -1953, 1959 -1970

Appointed Professor: January 1, 1965

Specialization:  Hydropower

Other academic positions: Vice- Dean of SvF in 1966/67 -1969/70

Jozef Trokan, Dr., Professor, Dean of SvF in 1962/63 academic year

Date and place of birth: June 3, 1919, Trenčianske Teplice, District Trenčín

Graduated from: SVŠT, Bratislava, 1945

Employed at STU: 1946-1986

Appointed Professor: December 1, 1962

Specialization:  Reinforced Concrete Structures and Concrete Bridges

Other academic positions: Vice-Dean of FIS in 1953/54 – 1954/55, Vice-Rector of SVŠT 1958/59 - 1961/62, Rector of SVŠ T 1963/64 – 1968 /69

Date and place of death: May 28, 2002, Bratislava

Peter Nahálka, CSc.,Professor, Dean of SvF in 1963/64 – 1965/66 academic years

Date and place of birth: January 7, 1925, Závažná Poruba, District Liptovský Mikuláš

Graduated from: SVŠT, Bratislava, 1950

Employed at STU: 1950-1990

Appointed Professor: July 1, 1965 (Substitute Professor), 1966 (Professor Extraordinarius), 1980 (Professor)

Specialization: Architecture

Other academic positions: Vice-Dean of FAPS in 1958/59 -1959/60, Vice-Dean of SvF in

1962/63, Vice-Dean of the Faculty of Architecture in 1976/77 – 1979/80

Date and place of death: September 12, 2006, Bratislava

Ludovít Grenčík, DSc., Professor, Dean of SvF in 1966/67 - 1969/70 academic years

Date and place of birth: August 14, 1924, Bešeňová, District Ružomberok

Graduated from: SVŠT, Bratislava, 1950

Employed at STU: 1950-1953, 1960 -1986

Appointed Professor: October 1, 1965 (Substitute Professor), 1966 (Professor Extraordinarius), February 1, 1969 (Professor)

Specialization:  Reinforced Concrete Structures

Other academic positions: Vice-Dean of SvF in 1964/65 – 1965/66

Date and place of death: April 19, 1986, Bratislava

Martin Halahyja, DSc., Professor, Dean of SvF in 1970/71 – 1972/73 academic years

Date and place of birth: May 20, 1929, Východná, District Liptovský Mikuláš

Graduated from: SVŠT, Bratislava, 1953

Employed at STU: 1953 – 1956, 1957-1965 (part-time), 1966 - 2003

Appointed Professor: October 1, 1970

Specialization: Theory and  Structures of Buildings

Other academic positions: Vice-Dean of SvF in 1969/70

Ernest Mäsiar, DSc., Professor, Dean of SvF in 1973/74 – 1979/80 academic years

Date and place of birth: December 6, 1925, Ráztočno, District Prievidza

Graduated from: SVŠT Bratislava, 1950

Employed at STU: 1950-1953, 1969 -1973 (part time), 1973 - 1990

Appointed Professor: October 1, 1970

Specialization:  Hydraulics and Hydraulic Engineering

Date and place of death: August 6, 1992, Bratislava

Milan Bielek, DSc., Professor, Dean of SvF in 1980/81 – 1989/90 academic years

Date and place of birth: June 25, 1938, Spišská Nová Ves, 

Graduated from: SVŠT, Bratislava, 1961

Employed at STU: since1961

Appointed Professor: March 1, 1979

Specialization:  Theory and Structures of Buildings

Other academic positions: Vice-Dean of SvF in 1970/71 - 1972/73

Dušan Majdúch, PhD., Professor, Dean of SvF 1990 - 1994  

Date and place of birth: December 23, 1937, Galovany, District Liptovský Mikuláš

Graduated from: SVŠT, Bratislava, 1960

Employed at STU: since 1961

Appointed Professor: December 1, 1991

Specialization:  Theory and Structures of Civil Engineering Works

Ľudovít Filo, PhD., Professor, Dean of SvF in 1994 - 2000

Date and place of birth: August 19, 1949, Bratislava

Graduated from: SVŠT Bratislava, 1973

Employed at STU: since 1979

Appointed Professor: April 18, 1997

Specialization:  Theory and Structures of Civil Engineering Works, Mechanics of Solid and Flexible Bodies and Media

Other academic positions: Vice-Dean of SvF 2000 - 2007

Milan Petráš, PhD., Professor, Dean of SvF 2000 – 2007  

Date and place of birth: October 27, 1956, Zvolen

Graduated from: SVŠT Bratislava, 1980

Employed at STU: since 1983

Appointed Professor: 2003

Specialization:  Theory and Structures of Buildings

Other academic positions: Vice-Rector STU since 2007
Kopáčik

Alojz Kopáčik, PhD., Professor, Dean of SvF 2008 – 2014
Date and place of birth: October 10, 1956, Šaľa
Graduated from: SVŠT Bratislava, 1986
Employed at STU: since 1986
Appointed Professor: March 31, 1999
Specialization:  Geodesy
Other academic positions: Vice-Dean of SvF 1999 - 2007

Abbreviations

AVU –Academy of Fine Arts
ČVŠT -  Brno University  of  Technology
ČVUT -  Czech Technical University of Prague
KU – Charles University, Prague
MU – Masaryk University, Brno
NVŠT – German Technical University in Brno
SVŠT– Slovak Technical University (at present Slovak University of Technology), Bratislava
UK – Comenius University, Bratislava
VŠT – Technical University, Košice
TUM – Technical University of Munich