Prejsť na obsah
Katedra geodézie
            
História a súčasnosť Výučba Vybavenie Veda, výskum a aplikácie Kontakty

Monitory a okuliare podporujúce Nvidia 3D visionFotogrametrické laboratórium je vybavené 10 výkonnými fotogrametrickými pracovnými stanicami a 3D monitormi kompatibilnými s technológiou Nvidia 3D Vision. Zostava jednotlivých počítačov obsahuje 4-jadrový procesor Intel Core i5 650@3,2GHz, grafickú kartu Nvidia GeForce GTX460 1GB, harddisk s kapacitou 1TB a operačnú pamäť RAM, ktorá sa v závislosti od aktuálneho PC pohybuje v rozsahu 4-16GB.

Laboratórium fotogrametrie

Počítače sú pripojené na vysokorýchlostný univerzitný internet a umožňujú spracovávať rozličné fotogrametrické a geodetické úlohy pomocou softvérov ako sú Autodesk AutoCAD, Bentley MicroStation, Bentley Context Capture, Kokeš, PhotoModeler Scanner, Agisoft PhotoScan Professional v1.3 (zakúpený z prostriedkov projektu KEGA č. 037STU-4/2016), PHOTOMOD, Autodesk 123D Catch, VisualSFM a iné. V učebni je umiestnený aj dataprojektor slúžiaci na skvalitnenie vyučovacieho procesu.

Strednoformátová kamera Phase One 645 D s 33 Mpx digitálnou stenou Leaf Aptus II-7

Z fotografického vybavenia je k dispozícii 10 Mpx digitálna zrkadlovka Nikon D200, 24 Mpx digitálna kamera SONY NEX-7 a strednoformátová kamera PhaseOne 645 AFD s 33 Mpx digitálnou stenou Leaf Aptus II-7, digitálna zrkadlovka Nikon D800E, otdoorová kamera Gopro HERO4silver, vysokorýchlostný kompakt SONY RX100-Mark iV a vodotesný kompakt RIcoh WG-30. 

Difúzny stan

Súčasťou príslušenstva oboch kamier sú aj rôzne druhy objektívov a externý blesk. Okrem štandardných fotografických statívov disponuje oddelenie fotogrametrie aj špeciálnym teleskopickým 7 metrovým statívom pre snímkovanie z bežne nedostupných uhlov záberu. Pre snímkovanie malých objektov (do 50 cm) s kontrolovanými svetelnými podmienkami je k dispozícii aj difúzny stan.

Kalibračné bodové pole v suteréne Katedry geodézieNakoľko predpokladom presných fotogrametrických meraní je kvalitná kalibrácia kamery, bolo v suteréne Stavebnej fakulty STU v Bratislave vybudované kalibračné a testovacie bodové pole, ktoré obsahuje 12-bitové kódové cieľové značky a RAD-terče, vďaka čomu je možné určiť prvky vnútornej orientácie akýchkoľvek digitálnych kamier pre potreby snímkovania z najbežnejších objektových vzdialeností.