Prejsť na obsah
Dianie na SvF

V závere letného semestra, v utorok 30. 4. 2013 sa odohral druhý (a posledný) finálový zápas basketbalovej univerzitnej ligy mužov (Bratislavská divízia), v ktorom nastúpil minuloročný víťaz Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (ďalej FTVŠ) proti družstvu Stavebnej fakulty STU BA. V prvom zápase, ktorý sa odohral predchádzajúci týždeň, podali naši chlapci  maximálne koncentrovaný, celkovo vyrovnaný, veľmi kvalitný bojovný výkon s náskokom 18 bodov do odvetného zápasu. Odveta začala v podaní oboch tímov trošku kostrbato a po prvej desaťminútovke bol stav tesne o 1 bod v prospech FTVŠ. Do polčasu chlapci z tímu LaFranconi natiahli náskok na úctyhodných a pre stavbárov už trochu nebezpečných 11 bodov, ktorý v tretej štvrtine vďaka presnej streľbe a dobrej obrane ešte zveľadili na 20.

„Tréner domáceho tímu Kucsa názorne predviedol,  že aj napriek výprasku v prvom zápase  vie tím dobre pripraviť. Hrali výborne v obrane a nedovolili nám rozohrať sa a hlavne dostať sa do streleckej pohody. V útoku sa výborne pohybovali, posúvali si loptu, mali pripravené útočné systémy na ktoré sme dnes ťažko reagovali. Obraz hry bol jasným dôkazom, že sa pripravovali zodpovedne a ukázali, že ani 19 bodové manko nie je nemožné vymazať,“ skomentoval Boris Čukan, študent Ing. štúdia na odbore SNOU, jeden z najepších atlétov tímu.

Ak by sa teda zápas ukončil po troch štvrtinách, z celkového víťazstva by sa tak tešili „telocvikári“. Naši chlapci mali tak 10 minút na to, aby nahnali potrebné 3 body a následne udržali potrebný stav do konca zápasu.

Na otázku, čo si vraveli medzi sebou chlapci, keď bol po 3. štvrtine taký obrovský náskok „fuč“ a obraz hry presvedčivo nenaznačoval, že by sa stavbárske ľady mohli nejako výrazne pohnúť, odpovedal nosný pilier tímu a podkošová opora z Trenčína – Rastislav Mrázik (študent Ing. štúdia v odbore IKDS):

„Povedali sme si, že teraz nadišiel ten moment, kedy nemáme čo stratiť, kedy sa nemáme prečo šetriť a musíme urobiť všetko pre to, aby sme zvrátili hrozivo sa vyvíjajúci chod hry.“

Posledná desaťminútovka sa niesla viac v bojovnom duchu a za veľmi dobrej športovej atmosféry, o ktorú sa postarala aj „hŕstka“ študentov našej fakulty. Niekoľko krát sa technici dostali na rozdiel 17 a 15 bodov, čo im zaručovalo postup, ale telocvikári akoby mali na každý problém riešenie. Po oddychovom čase, niekde v polovici štvrtého „dejstva“, akoby niekto podaroval šťastene vrece cementu a po niekoľkých vydarených akciách v obrane a pár šťastných strelách svietil na tabuli stav 53:39! s časom približne 30 sekúnd do konca zápasu. Dobre hrajúcim „FTVŠ-károm“ sa ešte podarilo skórovať 3-body a po taktickom faule a jednom premenenom trestnom hode v podaní našich im už neostalo dosť času na zakončenie a prípadný zázračný zvrat konca. 56:40! (celkovo +2 pre SvF) Výbuch radosti oranžových, víťazné objatia, odovzdávanie cien a spoločné fotenie – to všetko nasledovalo po záverečnej siréne. Radosť chlapcov zo Stavebnej fakulty STU BA  z víťazstva v lige po dlhých rokoch nemala konca.

„Na túto chvíľu sme sa všetci tešili už niekoľko rokov. Neraz nám to utieklo takpovediac pomedzi prsty, ale dnes sme to zvládli a konečne sa môžeme pochváliť aj niečím iným, ako vzorným štúdiom (smiech),“ skomentoval záverečnú eufóriu strelec posledného bodu v zápase, bojovný krídelník Peter Kutarňa, študent 4. ročníka PSA.

Chlapci teda postúpili do záverečného celoslovenského turnaja, ktorý sa uskutoční 28. a 29. mája v Košiciach. Basketbalové družstvo Stavebnej fakulty STU v Bratislave bude tak reprezentovať nielen celú Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, ale aj celý Bratislavský región. Držme im teda palce a v novej sezóne 2013/2014 nezabudnime, že naša fakulta nemá len pekný volejbal alebo po novom bleskovo populárny hokej, ale aj dlhé roky veľmi kvalitný a pre diváka zaujímavý basket.