Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Majstrovstvá Slovenska univerzít vo volejbale  V Banskej Bystrici

Nový školský rok. Nová sezóna. Nové zloženie družstva. Tréningy raz do týždňa, v prípade, že sa nehrali zápasy. Družstvo žien SvF STU sa v sezóne 2012/2013 stretlo v silnej zostave, nakoľko hráčky sú aktívnymi volejbalistkami a milujú volejbal.

Základnú skupinu, ktorá sa hrala počas zimného semestra, vyhrali bez väčších problémov. Druhú časť súťaže bojovali o víťazstvo ligy tieto fakulty: FMFI UK, FiF UK, PriF UK, OF EU, FNH EU a Svf STU. Po hladkých výhrach a zaslúžene vyhratom zápase s PriF UK sa stalo družstvo žien SvF STU jasným víťazom VŠL ligy vo volejbale v Bratislavskom kraji.

Po rozhodnutí SAUŠ, ženské aj mužské družstvo SvF STU sa stalo reprezentačným tímom za Bratislavský kraj na Majstrovstvách Slovenska univerzít, ktoré sa odohrali v Banskej Bystrici.

Skoré ranné vstávanie, nástup do vlaku o 6.03 a odchod na očakávané podujatie na stredné Slovensko, do Banskej Bystrice. Cesta vlakom ubehla, ani sme sa nenazdali a po 3 a pol hodinách cesty sme vystúpili na Hlavnej stanici v Banskej Bystrici, trolejbusom sme sa presunuli na Univerzitu Mateja Bela a v telocvični sa o pol jedenástej zahájilo podujatie. Mohlo sa začať bojovať o titul majstra Slovenska. Majstrovstvá sa mali odohrať medzi 4 družstvami, avšak východné Slovensko nemalo zastúpenie, tak sa na palubovke stretli družstvá z Nitry, zo Žiliny a z Bratislavy.

Prvý zápas odohrali medzi sebou ženy zo Žiliny a z Nitry. Z pozície divákov sa nám zdalo, že družstvo Nitry je slabšie a zhodnotili sme, že by bolo vhodné s ním hrať prvý zápas. Mali by sme tak možnosť sa rozohrať proti víťazovi prvého zápasu majstrovstiev v pomere  2:1 na sety Žiline. Hralo sa na 3 hrané sety.

V1

Našim súperom v prvom zápase sa stala Nitra (podľa predstáv)J. Rozcvička. Losovanie. Kapitánka zobrala podanie, súper zostal na svojej strane. Rozsmečovanie. Rozpodávanie. Pozdravenie fanúšikov, podanie si rúk so súperom, rýchla porada pred zápasom, postavenie sa na ihrisko a zápas sa mohol začať. Zápas s Nitrou prebiehal výborne. Počas prvého setu sme si vždy udržali náskok niekoľkých bodov a aj vďaka tomu sme vyhrali prvý set. V druhom sete sme nastúpili sebavedomejšie, keď sme videli, že s Nitrou sa dá hrať a vyhrať. Aj druhý set sme vyhrali pomerne hladko. Bojovali sme ako by to mal byť posledný set. V treťom sete, obyčajne to býva tak, že družstvo si myslí, že už to má vyhraté a prestane hrať. To nebol náš prípad. Napriek tomu, že začiatok setu sme nechali priestor Nitre, ktorá sa posunula do vedenia o 2-3 body, nenechali sme nič na náhodu a otočili sme tento nepriaznivý stav a vyhrali aj tretí set zaslúženie. Prvý zápas bol dobojovaný a SvF STU Bratislava vyhrala v pomere 3:0 na sety.

v2

Bol pred nami rozhodujúci zápas majstrovstiev. Kto sa stane majstrom SR? Žilina alebo Bratislava?

V druhom zápase sa potvrdila sila súpera. V prvom sete sme mali so Žilinou problémy, v prvej polovici setu sme prehrávali 8:12 a náskok si Žilina udržala do konca a set vyhrala v pomere 25:18. Začiatok druhého setu nám tiež nevyšiel. Súperky viedli v pomere 13:9. Čoskoro zdvojnásobili svoj náskok a prehrávali sme 13:20. Trénerka Joklová v priebehu hry prestriedala. Volejbalová hra je nevyspytateľná a to sa potvrdilo aj teraz. Prestriedanie malo pozitívny účinok na výsledok druhého setu. Tímovou hrou a koncentrovaným výkonom sme dotiahli súperky na 18:20. Priebeh pokračoval nasledovne: 18:22, 20:23, 22:24, otočili sme na 25:24, 25:25 a druhý set sme nakoniec šťastné vyhrali 27:25. Prestriedanie trénerky Joklovej ovplyvnilo sebavedomie hráčok SvF STU v treťom sete. Povzbudzovaním a psychickou pohodou sme zo stavu 4:8 dotiahli set do úspešného záveru, kedy sme viedli 24:18 a mali sme k dispozícii päť setbalov. po štyroch setbaloch sa nám to podarilo. Dosiahli sme o čo sme bojovali. Za stavu 25:22 sme sa stali Majsterkami VŠ ligy vo volejbale.

v3

S výsledkom sme boli vrátane trénerky spokojné. Myslím, že sme výborne reprezentovali Bratislavský kraj. Unavené, ale s dobrým pocitom sme sa vrátili domov.

Michaela Kysucká
kapitánka družstva