Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Medzinárodná súťaž v Arabských emirátoch sa niesla v duchu luxusu, večne pustenej klímy, extravagantnej architektúry a multikultúrnej spoločnosti.

Keďže sme prišli o deň skôr, prvý deň sme mali voľný program až do večera, pokiaľ sa nezačala slávnostná ceremónia. Využili sme to na návštevu slávnej budovy Burj Khalifa, ktorej fasáda sa v rannom slnku ligotala a vítala nás už z veľkej diaľky. Výťahom, ktorý doslova hltal poschodia, sme sa viezli na vyhliadkové 125. poschodie. Vystúpili sme na vonkajšiu terasu, kde nás ovalilo pekelne horúce počasie. Užívali sme si výhľad, fotili a dokonca sme boli atrakciou pre skupinku Indov či Aziatov, ktorí boli takí nadšení, že jeden doslova strčil ku mne manželku, aby ju mohol so mnou odfotiť. :-)

Po prehliadke veže sme sa vybrali do Shopping mall-u, pozreli sme si, z fotiek známy, vodopád so skákajúci mužmi, obrovské akvárium s modrými žralokmi a mantami a nevynechali sme ani Apple store, ktorého dizajn pohyblivého tieniaceho systému, robil svetoznámy Foster and Partners. Z obchodného strediska sme sa vybrali na „ochutnávku“ tradičnej arabskej časti starého mesta Dubaja, ktoré je síce maličké, ale má čo ponúknuť. Prepletali sme sa úzkymi uličkami pomedzi hlinené budovy s drevenými odkvapmi. Všade bolo cítiť korenie. Videli sme aj veterné veže na chladenie budov a tradičný trh s korením, kde rozvoniavajú arómy celého orientu. Na hoteli nás čakalo oficiálne otvorenie, kde sme videli konkurenčné práce zo všetkých 28 zúčastnených krajín a očami vyberali svojich favoritov a začali sme sa pripravovať na prezentačný deň.

Od rána sme skúmali každý projekt - každý mal niečo do seba, videli sme veľa prác, ktoré mali perfektne zvládnuté analýzy a myšlienky. Presne na tento moment som sa tešil najviac. Od začiatku som si kládol otázku, ako túto súťaž poňal niekto iný a ako si s tým poradil. Veľa tímov vnieslo do prezentácie aj rôzne prídavky, napríklad hudbu, rozličné zvuky, dokonca aj animácie, ktoré dokážu diváka vtiahnuť viac do deja. Zvládli sme to, s menším stresom, dokonca sme si to užili. Snažili sme upútať a „predať“ náš projekt, čo určite pomohlo k výsledku, ktorý sme neočakávali. Prezentácie sme zavŕšili večerou v púšti so sprievodom miestnej tradičnej hudby, tanca a celkovej atmosféry, akú si možno predstavujete aj vy pri slove orient.

V nasledujúci deň, sme boli na ,,okružnej“, jazde po Dubaji, kľučkovali sme pomedzi skvosty mesta. Niektoré ohúrili, niektoré šokovali. Na prvý dojem, to bola zmes a spleť najrôznejších výrazových prostriedkov aké ste kedy videli. Mrakodrap s loďou na streche alebo akási kópia Big Ben-a? Áno, tak isto tu nájdete aj prvý 3D postavený dom, rozostavané rezidencie, rodinné domy... Je tu všeličo, kdekoľvek sa človek pozrie.

Po príchode sme sa zhromaždili v sieni hotela a dozvedeli sa výsledky poroty. Po vyhlásení výsledkov sme sa mohli pýtať poroty na ich názory. Bola to super skúsenosť, počuť od moslimky, ako bola nadšená z našej idey. Tie slová určite potešili.

Pri večeri nás čakala posledná špeciálna cena, študentská, ktorú dostane tím s najväčším počtom hlasov, ktoré udeľovali študenti. Nikto to nečakal, a predsa, vyhlásili náš projekt za víťazný. Zagratulovali sme aj víťazovi z Bieloruska. Ľudia nás zastavovali a gratulovali k cene, čo bolo pre mňa ohromné a niečo mimoriadne, niečo, čo by som dožičil každému.

Pred rokom som uvažoval, akú diplomovú prácu si zvolím. Nakoniec ma dostala práve táto súťaž, určite aj pre jej lokalitu a možnosť sa pozrieť ma exotiku. Kto by pred rokom povedal, že práve náš projekt bude úspešný, že budeme mať možnosť reprezentovať nielen školu, ale aj celú krajinu. Ja určite nie.

Bola to ohromná skúsenosť, plná zážitkov, poznania, za ktorú môžem poďakovať nielen vedúcemu práce, ale hlavne aj kolegovi a spoluautorovi práce. Aj s ich pomocou sa z myšlienok na papieri stala „živá“ stavba, ktorá vedela upútať a zaujať.

Ľubomír Štulajter, Lukáš Kopiar; Katedra architektúry SvF STU