Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Už štvrťstoročie sa každý druhý rok stretávajú matematici z oblasti modelovania neurčitosti na Liptove, aby spoločne posunuli matematiku zas o kus dopredu.

Koncom januára, 24.-29.1.2016, sa na začiatku Jánskej doliny v hoteli SOREA Máj opäť konala medzinárodná konferencia International Conference on Fuzzy Set Theory and Applications (FSTA). Bol to už jej 13. ročník, teda z hľadiska podobne zameraných konferencií v strednej Európe - konferencia s najdlhšou tradíciou. Snáď aj tento fakt spôsobil, že sa na FSTA 2016 stretla svetová špička z pätnástich krajín sveta od Japonska po Brazíliu. Z mnohých významných mien ťažko vybrať tie najzvučnejšie, ale organizátori vzhľadom k štvrťstoročnici ocenili pamätnou medailou vedcov, ktorí sa najviac pričinili o zvučné meno konferencie FSTA: Erich Peter Klement (AT), Radko Mesiar (SVK), Beloslav Riečan (SVK), Didier Dubois (FRA), Salvatore Greco (ITA), Vilém Novák (CZE), Michel Grabisch (FRA), Javier Montero (ESP), Piotr Jaworski (POL), Humberto Bustince (ESP).

Medzinárodná konferencia FSTA 2016  Medzinárodná konferencia FSTA 2016

Ku konferencii FSTA neodmysliteľne patrí aj bohatý sprievodný program, ako napríklad výlety do jaskýň, wellness, banket s ľudovou hudbou, ochutnávka vín, ale predovšetkým Koncert účastníkov konferencie, ktorý sa teší z nevedeckého programu najväčšej popularite. Z 89 prítomných akademikov na koncerte účinkovalo 15 a to nepočítam záverečnú pieseň, kde sa pridal snáď každý. Osobne to môžem považovať za vrchol svojej vedeckej kariéry, že som zažil „standing ovations“ na javisku s tak významnými vedeckými osobnosťami ako Beloslav Riečan, Didier Dubois alebo Michel Grabisch.

Napriek tomu, že 13. ročník FSTA je len na začiatku svojej tradície, pevne verím, že ešte veľa úžasných nápadov bude mať svoj zrod práve na tejto spoločenskovedeckej platforme.

Veľká vďaka patrí každému, kto prispel k úspechu FSTA 2016, ale najviac Katedre matematiky a deskriptívnej geometrie Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši a SIPKES s.r.o.

 

Za organizačný tím Mgr. MgrArt. Ladislav Šipeky