Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Verím, že rovnako ako ja, aj väčšina študentov už počas štúdia (hlavne pred koncom či už bakalárskeho alebo inžinierskeho stupňa) rozmýšľa nad tým, čo bude po škole, kde sa zamestná, ako získa nové skúsenosti a čo nasleduje ďalej. Jednou z možností je vybaviť si ešte počas štúdia zahraničnú stáž, čo však nie je úplne najjednoduchšia úloha. Najmä z časového hľadiska, keďže popri všetkých cvikách, prednáškach, zadaniach, práci a osobnom živote toho času nazvyš veľa nezostáva. Nieto ešte na STU. Mne sa to však podarilo, a preto by som sa s vami chcel podeliť o svoje „know-how“, ako na to. Ako som sa teda dostal na pracovnú stáž do Berlína?

Bol február 2015, začiatok letného semestra a ja som bol práve štvrták na „stavebnej“ v Bratislave. S kamarátom, ktorý sa práve vrátil z Erasmus štúdia v Helsinkách, sme pri pive rozoberali všetky jeho zážitky, ktoré počas svojho štúdia vo Fínsku zažil. Jeho rozprávanie bolo natoľko pútavé, že som si povedal „wow, také niečo musím predsa aj ja zažiť a vyskúšať“. Celé rozprávanie bolo fascinujúce - až do momentu, kedy sme sa dostali k téme uznávania predmetov, získaných štúdiom na zahraničnej univerzite. Keďže môj priebeh štúdia na Stavebnej fakulte bol dovtedy hladký, celkom som si nevedel a pravdupovediac ani nechcel predstaviť, že kvôli štúdiu v zahraničí a následnému možnému neuznaniu kreditov by som si musel zbytočne o rok predlžovať štúdium. Čo by v konečnom dôsledku znamenalo finančné dopady, vypadnutie z obľúbeného kolektívu a celkové nabúranie plánov do budúcnosti. Moje prvotné nadšenie sa preto rýchlo rozplynulo, na čo mi však kamoš oznámil, že cez Erasmus je rovnako možné vycestovať aj na pracovnú stáž mimo školského roka.

To by znamenalo, že problémom s neuznaním zápočtov by som sa vyhol, dostal by som grant rovnako ako pri Erasmus štúdiu a navyše by som nazbieral veľa nových zážitkov, skúseností a zdokonalil by som si cudzí jazyk. Na druhý deň ráno som sa zobúdzal s bolesťou hlavy, no na sto percent som vedel, že v lete idem na stáž - niekam von. Táto predstava sa mi veľmi páčila, nakoľko som si nevedel predstaviť (vtedy populárne) 3 mesiace v lete v Amerike pri bazéne ako plavčík. Pripadalo mi to ako mrhanie časom. Ja som chcel stáž. Pravú, takú, čo by nielenže vyzerala dobre na CV-čku, ale by mi aj reálne niečo dala.

Kde začať

Nuž, sadli sme si za počítač a začali hľadať možnosti a spôsoby, ako to zrealizovať. Hneď som zistil, že to bude oveľa ťažšie, ako vybaviť si klasické Erasmus štúdium, kde má človek na výber zo zoznamu škôl, kde len pošle prihlášku, vyplní potrebné tlačivá, počká na schválenie a jednoducho vycestuje. Prvým krokom bolo vybrať si krajinu. Pre mňa to bol no brainer, keďže nemčinu mám rád a praclíky tiež. Pripravil som si portfólio prác, krátky životopis a motivačný list. To bola tá jednoduchšia časť. Samozrejme, bolo potrebné premyslieť si sprievodný e-mail, ktorý ma mal dostatočne predstaviť. To, že celá komunikácia vrátane resumé, portfólia, motivačného listu a sprievodného e-mailu bola v nemčine, nemusím snáď ani spomínať. Úroveň znalosti nemčiny, resp. iného cudzieho jazyka by ste mali mať na takej úrovni, aby ste túto komunikáciu bez problémov zvládli. Google Translator tu veľmi nepomôže.

Ťažšia časť pozostávala zo samotného hľadania pracovných ponúk. Po asi 4 dňoch neúspešného aktívneho hľadania a googlenia pracovných ponúk pre študentov v zahraničí som konečne narazil na stránku https://www.baunetz.de/stellenmarkt, na ktorej boli okrem rôznych stavebných a architektonických článkov uverejnené aj pracovné ponuky z celého Nemecka. Žiadna však priamo cielená na študentov. Vtedy som si uvedomil, že tadiaľto cesta nevedie a musím firmám písať priamo. Aj keď jednotlivé ponuky neboli konkrétne pre mňa vhodné, stránka výborne poslúžila ako databáza e-mailových adries firiem. A tak som teda využil Ctrl+C a Ctrl+V a napísal všetkým firmám, ktoré boli v ponuke. Maily som poslal približne 500 spoločnostiam. Potom nasledovalo pre mňa nekonečné čakanie na reakcie, ktoré som si sám ešte viac znepríjemňoval aktualizovaním mailovej schránky každých 5 minút. Ale odpovede nechodili a nechodili.

Halleluja. Po niekoľkých dňoch som sa dočkal prvých zdvorilých odmietnutí a diplomatických odpovedí typu „Možno v budúcnosti po úspešnom ukončení štúdia, bla bla yada yada...“. Až jedného krásneho dňa som dostal mail, v ktorom som priamo nadviazal komunikáciu so CEO (riaditeľom) spoločnosti. Vymenili sme si asi 3 ďalšie informatívne maily o tom kto som, čo robím a aký je môj zámer. Po následnom asi týždňovom odmlčaní mi však volalo číslo s nemeckou predvoľbou a nasledovala chvíľka nervozity. Vedel som, že určite ide o stáž. Telefonát prebehol úspešne a bol som v prípade vážneho záujmu z mojej strany pozvaný do Berlína na pohovor a 3 skúšobné dni.

Od skúšobných dní záviselo, či by mi firma schválila žiadosť u nich absolvovať letnú trojmesačnú stáž. Musel som nesúhlasiť. Srandujem, ponuku som prijal všetkými desiatimi. No bol tu aj malý háčik. Do Berlína som mal odletieť 26. apríla, no odovzdať bakalárku do AIS 14. mája. Samozrejme ako správnemu študentovi, ktorý si dáva načas, mi ešte značná časť bakalárky chýbala. Po zvážení situácie, všetkých pre a proti som sa rozhodol, že to risknem, bakalárku stihnem a do Berlína poletím. Počas skúšobných dní som „nabehol“ na projekt rekonštrukcie a dostavby objektu v historickej časti Berlína. Zaujímavosťou je, že polovica budovy bola zbombardovaná počas 2. svetovej vojny.

Je stáž platená? Ako tu vyžijem z grantu?

Dajme si po toľkom texte trochu čísel. Podľa mojej jednoduchej dedukcie by každý, kto vycestuje na stáž konkrétne do Nemecka, mal mať stáž platenú, nakoľko od roku 2015 platí v Nemecku minimálna hodinová mzda 8,50 € v hrubom. Pre rok 2018 bola minimálna hodinová mzda na úrovni 8,84 €, čo pri 168 odpracovaných hodinách mesačne predstavuje približne 1485 € v hrubom. Takže túto čiastku by ste mali na 100 % očakávať, avšak neuspokojiť sa s ňou a snažiť sa vybojovať si lepšie podmienky, ako sa to podarilo mne. Ak si k tomu pripočítame grant vo výške asi 450 €, ktorý vám automaticky mesačne príde na účet, sú to pre slovenského študenta určite veľmi zaujímavé peniaze, z ktorých je schopný veľmi slušne vyžiť a užiť si kopec zábavy. Len pre zaujímavosť, ubytovanie sa mi podarilo vybaviť cez Airbnb za 400 € mesačne na celú dĺžku stáže, čo bolo skvelé, pretože trochu som sa obával, že každý týždeň budem bývať niekde inde. Suma sumárum, približne 2000 € brutto - 400 € ubytovanie - 80 € mesačná električenka - xy € na jedlo a zostáva pekná čiastka na víkendové zábavky, dovolenku a pivo po práci s kolegami.

Last words

Na záver spomeniem, že byrokracia pred vycestovaním mi trvala asi týždeň - dva, čo nie je také hrozné. Po príchode do firmy som mal situáciu jednoduchšiu, nakoľko všetky potrebné veci za mňa vybavila personalistka. Ale nemusí to tak byť všade. Závisí to od konkrétnej spoločnosti.

PS: Nezabúdajme, že úlohou stáže je nielen získavanie nových skúsenosti, vycestovanie do sveta a zopakovanie si nemeckého skloňovania, ale potencionálne získať pracovnú ponuku po ukončení štúdia. Berte to ako váš lístok do firmy. Síce nie do prvého radu, ale ľahšie sa zamestnáva „starý známy stážista“, ktorého už poznajú, majú ho zaučeného a pozná firmu od A po Z, ako niekto, koho v živote nevideli a bude ich stáť veľa námahy (a peňazí). Preto si najprv dôkladne rozmyslite, kde a kedy chcete ísť na stáž. Môže z toho byť váš odrazový mostík do sveta - a nielen toho stavbárskeho. Moja stáž prebehla natoľko úspešne, že dva dni pred odchodom som dostal od firmy ponuku prísť určite aj ďalší rok, čo sa nakoniec aj stalo.

Užitočné linky:

https://www.baunetz.de/stellenmarkt/index.html?wt_mc=bnhp.homepage.a-z.Stellenmarkt Stránka, na ktorej sú uverejnené pracovné ponuky v oblasti architektúry a stavebníctva. Podobných stránok určite existuje viac, ja som však na hľadanie používal túto.

https://www.stuba.sk/sk/erasmus-pracovna-staz-v-zahranici.html?page_id=4103 Pre tých, ktorí nevedia, čo všetko sa na stránke STU nachádza, tu je priložený odkaz, na ktorom nájdete všetky informácie, ktoré určite budete potrebovať pri vybavovaní stáže. Čo, kde, ako, kedy, koľko €, prečo, všetko nájdete tu.

Text, foto: Ing. Patrik Rusnák

Ing. Patrik Rusnák

Absolvoval Stavebnú fakultu STU v Bratislave, študijný program Architektonické konštrukcie a projektovanie (2017). V súčasnosti pracuje v spoločnosti Strabag na pozícii projektový manažér junior. Spomínanú pracovnú stáž absolvoval vo firme AUKETT + HEESE GmbH v Berlíne opakovane v rokoch 2015 a 2016 s celkovým trvaním 6 mesiacov. Je absolventom Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici.