Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Výber vysokej školy je náročným rozhodnutím. Láka ťa to i ono a zrejme ešte stále zvažuješ   kam sa posunúť. Zvažuješ plusy a mínusy. Nielen to, či by ťa to bavilo, ale aj to, čím by si sa mohol stať. Aji to, či tvoj výber   má praktický dopad, hmatateľný výsledok, prospešnosť a perspektívu úspešného uplatnenia i zárobku. 

 

Stavebníctvo je jednou z tých oblastí, v ktorej sa môžeš nájsť. Ľudia budú stále potrebovať bývanie nové, kancelárie, moderné fabriky, učebne, kiná, divadlá, koncertné sály, športové haly, mosty, vodné elektrárne, diaľničné viadukty, tunely... Skrátka stavby pre život, zohľadňujúce životné prostredie. A ty k tomu môžeš prispieť. Pretože doba si žiada mladých odborníkov nielen vo výskume a vývoji nových technológií a stavebných materiálov, ale aj pri ich praktickom využití v modernom developmente. Pri samotnom navrhovaní alebo nachádzaní technických riešení architektonických návrhov, projektovaní inteligentných, nízkoenergetických alebo pasívnych budov, výnimočných dopravných stavieb, unikátnych mostov, oceňovaných vodných diel, ale aj obnove a rekonštrukciách historických budov či tradičnej architektúry.

 

Stavby, mapa i počítačové modelovanie

Stavebná fakulta STU ti ponúka  osem bakalárskych programov, v ktorých dostaneš skvelý základ pre tvoju ďalšiu špecializáciu v jednom z 13 inžinierskych študijných smerov fakulty. Od pozemných stavieb a architektúry, cez Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby, Vodné stavby a vodné hospodárstvo, Geodéziu a kartografiu, Krajinárstvo a krajinné plánovanie, Technológie a manažérstvo stavieb až po v angličtine vedený program Civil engineering. Alebo si vyberieš svoje smerovanie v odbore  Matematicko-počítačové modelovanie zamerané na matematiku a jej aplikácie v architektúre, hudbe, alebo numerickom modelovaní 3D objektov z mračien bodov získaných 3D laserovým skenovaním?

Kde učiteľ je držiteľom Nobelovej ceny
Učiť sa budeš u tých najlepších. Aj keď sprostredkovať skúsenosti slovenského architekta, ktorý dal v roku 1934 svetu prvý mrakodrap sa už nedá, vedomosti spoludržiteľa Nobelovej ceny z roku 2007 na SvF STU načerpať môžeš. Teda pokiaľ ťa zaujímajú klimatické zmeny a rozhodneš sa pre štúdium vodných stavieb a vodného hospodárstva, zdravotného a environmentálneho inžinierstva, hydrotechniky a geotechniky. SvF STU je zároveň jediná fakulta, na ktorej sa tieto smery študovať dajú. Navyše pod vedením v svete uznávaných odborníkov.

Virtuálna realita je tu tvojou výhodou (Kde herná konzola bude výhodou)
Virtuálna a tzv. rozšírená realita patria v súčasnosti k najnovším trendom v navrhovaní a projektovaní. Od herných konzol prešla aj do služieb priemyslu a stavebníctva. Počas štúdia na SvF STU sa s najmodernejším softvérom naučíš pracovať i ty. Prostredníctvom systému Building Information Modeling (BIM) budeš spolu so svojimi kolegami modelovať stavby vo virtuálnej realite, v ktorej sú všetky profesie navzájom previazané. Prakticky si osvojíš simuláciu rôznych parametrov, zaťaženia a poveternostných podmienok, na overenie alebo prípadnú zmenu projektu budovy podľa jej reakcií.  Virtuálna realita ti poslúži aj na otestovanie stavby či interiéru z akustického hľadiska. Špičková kvalita techniky a softvéru ti v novootvorenom akustickom laboratóriu umožní preniesť sa z výkresu do „reálnej“ stavby spolu s nasimulovanými zvukmi a sledovať zmeny akustickej kvality tvojho projektu v závislosti od použitých materiálov.

 

Dopyt po odborníkoch rastie
Apropó, je tu nezabudnuteľný, neprehliadnutelný benifit!
Absolventi SvFSTU patria k najlepšie plateným odborníkom stavebníctva. 97% z nich sa úspešne uplatňuje v projekčných kanceláriách, developerských a investorských spoločnostiach, stavebných firmách, na úradoch štátnej správy. Mieria aj na najlepšie vedecko-výskumné pracoviská doma a vo svete, ale aj do aplikovaného výskumu v priemyselných podnikoch, do high-tech firiem či  finančných inštitúcií.

 

Vysoká škola nie je len o knihách a prednáškach!

Už len pár informácií, ktoré sú dôležité k študentskému životu: Bývanie, zábava a šport. SvF STU ti poskytne ubytovanie v jednom z troch internátov. Každý z nich má svoje výhody. Či už sa nachádza v centre mesta, v blízkosti nábrežia a nákupného centra, alebo v centre študentského života alebo 9 minút pešej chôdze od fakulty. V každom prípade nájdeš miesto na relax, posedenie i tréning. Tiež sa môžeš vrhnúť do víru spoločenského života a zúčastniť sa mnohých kultúrnych a športových akcií, ktoré každý rok organizuje Združenie študentov fakulty. Povestné sú beánie stavbárov, ale aj karneval Hugovica, volejbalový a stolnotenisový turnaj, či beh po schodoch.

autor článku: Mega & Loman, s. r. o.