Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Stavebná fakulta STU bola na jednu sobotu hostiteľom zaujímavého stretnutia volejbalistov z viedenských univerzít a reprezentantov našej fakulty.

Viedenskú výpravu viedli dvaja univerzitní profesori: Johann Wojta a Armin Fuith. Trénerom je dr. Jaroslav Bician.

Po úvodných privítacích slovách sa športovci pustili do zápasu. Ukázalo sa, že naše zmiešané družstvo je o niečo kvalitatívne lepšie, veď už niekoľko rokov sa mužská aj ženská reprezentácia fakulty umiestňuje na prvých miestach bratislavskej vysokoškolskej ligy. V oficiálnej časti vyhralo naše družstvo 5:0, v druhej časti sa družstvá premiešali a videli sme dva celkom vyrovnané sety.

Počas zápasu, a najmä po ňom, sme si mohli vymeniť skúsenosti z organizácie telovýchovných aktivít študentov a zamestnancov u nás a na univerzitách vo Viedni.

Vo Viedni je telesná výchova a šport braná ako záujmová činnosť. Zriadené je jedno športové centrum pre všetky vysoké školy v meste, volá sa Univerzitný športový inštitút (USI), ktorý vypisuje na každý semester kurzy pre jednotlivé športy. Každý študent, ale aj zamestnanec, a dokonca aj absolvent vysokej školy sa môže prihlásiť na hociktorý kurz. Kurzy sú v rozsahu 1 - 2 hodiny týždenne v rôznych výkonnostných kategóriách a zabezpečuje ich 150 odborných trénerov. Napríklad volejbalové kurzy navštevuje v súčasnosti asi 2 000 záujemcov. Kurz si záujemca platí, je to napríklad 30 eur na semester.

Po náročnom športe sa účastníci stretli na vyhodnotení akcie pri dobrom guláši. V diskusiách sa prebrali rôzne témy, od štúdia, cez športovanie, až po odmeňovanie zamestnancov a spolužitie národnostných menšín v oboch krajinách.

Naši viedenskí priatelia pri odchode pochválili organizáciu akcie a sľúbili, že na jeseň pripravia odvetu. Volejbal je typickým univerzitným športom a všetci si želáme, aby sa mu na pôde našich univerzít darilo aj v budúcnosti.

Za podporenie akcie ďakujeme dekanovi Stavebnej fakulty a Združeniu absolventov a priateľov SvF STU.