Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Azda všetci to poznáme: „Zasaď strom, postav dom." Kedysi to bolo veľmi priamočiare a jednoduché. Dnes je akákoľvek stavba omnoho komplikovanejšia, najmä ak ide o tzv. pasívny dom. S otázkou, ako toto pomenovanie máme správne chápať, navštívil Ľudovít Jakubove Stavebnú fakultu STU.
https://slovensko.rtvs.sk/relacie/serial-tyzdna/102365/pasivny-dom-1-cast
A je dôležité, aby celý systém bol správne vyvážený. Zajtra sa budeme sa venovať aj materiálom, z akých je, či nie je vhodné stavať pasívny, alebo ultra nízkoenergetický dom.

Bývať vo vlastnom je snom mnohých nielen mladých ľudí. Kým ešte prednedávnom bola nízka spotreba domu len osobným presvedčením, možno módnym trendom, dnes už je pomaly nevyhnutnosťou. Včera sme si povedali, že na dosiahnutie požadovaných parametrov je najdôležitejšia tepelná izolácia a kvalitné transparentné konštrukcie. Dnes v téme Ľudovít Jakubove pokračuje.
https://slovensko.rtvs.sk/relacie/serial-tyzdna/102456/pasivny-dom-2-cast
K materiálom a technológiám nízkoenergetických domov sa ešte vrátime, zajtra navštívime práve jeden postavený z ľahkej drevenej konštrukcie. Prijali sme pozvanie do drevostavby vo Veľkom Bieli.

 

V rozprávaní o pasívnych a ultra energeticky nízkonákladových domoch sme si už povedali, čím je vlastne takýto dom limitovaný, aké potrebuje technológie a jeden sme aj navštívili. Dnes sa skúsime zamyslieť nad tým, ako postupovať, ak oň máme skutočný záujem. Nahrával Ľudovít Jakubove.
https://slovensko.rtvs.sk/relacie/serial-tyzdna/102661/pasivny-dom-4-cast
Ak patríte k tým, čo rozmýšľajú o nízkoenergetickom, či pasívnom dome, počúvajte nás aj zajtra, ponúkneme rady, na aké chyby si dať pozor a pozrieme sa aj na mýty, ktoré o pasívnych domoch kolujú.

 

Na záver rozprávania o pasívnych a ultra energeticky nízkonákladových domoch nám ostalo zopár upozornení odborníkov, na aké chyby si dať pozor, a ozrejmiť mýty, ktoré kolujú o pasívnych domoch. Zaznie aj slovo rekuperácia, čo je vetranie pomocou výmenníka tepla, aby boli tepelné úniky čo najmenšie.
https://slovensko.rtvs.sk/relacie/serial-tyzdna/102744/pasivny-dom-5-cast
A čo treba viac? Pustiť sa do stavby s vedomím, že nás to nesklame!

Zdroj: RTVS Rádio Bratislava, redaktor Ľudovít Jakubove