Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Modelové prepojenie výuky a praxe absolvovali študenti Katedry architektúry SvF v rámci predmetu Dejiny architektúry a umenia 20. storočia. Pod vedením pedagógov, po archívnom prieskume a následnej digitalizácii dochovaných projektov, spracovali 3D zobrazenie zadanej stavby. Svojimi výstupmi sa zapojili do širšie koncipovaného projektu dokumentovania a propagovania medzivojnovej architektúry na Slovensku. Špičkové funkcionalistické stavby porovnateľné s tým najlepším v Európe, ktoré si zasluhujú dôslednú pamiatkovú ochranu, sa nachádzajú práve v Trenčianskych Tepliciach.

Študenti Katedry architektúry participovali na projekte Archi_túra Trenčianske Teplice

Projekt:

Archi_túra Trenčianske Teplice - dostupný a prehľadný mapový sprievodca, ktorý vás prevedie známymi aj menej známymi stavbami 20. storočia

Cestovať za zahraničnou architektúrou bola doteraz samozrejmosť. Súčasná situácia však prináša ideálnu príležitosť zamerať sa na domáce architektonické bohatstvo. Projekt Archi_túra Trenčianske Teplice prináša sprievodcu vývojom tohto kúpeľného mesta z hľadiska architektúry aj spoločnosti v 20. storočí.

Na výber sú štyri tématické prechádzkové trasy rôznych dĺžok, ktoré obsahujú opisy jednotlivých budov, archívne a súčasné fotografie, digitalizovanú dokumentáciu vybraných stavieb, či možnosť vložiť svoju spomienku na budovu a vytvárať tým archív pamäte miest. Piata trasa je špeciálna. Nesie názov Hľadačka a nie je zobrazená na mape, ale vďaka veršovaným indíciam vás posúva od jednej budovy k druhej s prekvapením na jej konci. Webová stránka ponúka aj možnosť stiahnutia a vytlačenia máp, či tématického pracovného listu pre deti.

Sprievodca je dostupný na webovej stránke www.architura.sk, alebo ako mobilná aplikácia pre Android na https://links.architura.sk/play_store/art. Tlačené mapy sú dostupné v Turistickej informačnej kancelárii Trenčianskych Teplíc.

Projekt vznikol digitalizáciou a doplnením knižného sprievodcu C 20 Sprievodca architektúrou Trenčianskych Teplíc, vydala Archimera o.z., v koncepcii združenia Opustená (re)kreácia - Martin Zaiček a Andrea Kalinová. Projekt Archi_túra Trenčianskych Teplíc z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

   

Autori:

Koncepcia projektu: Lenka Borecká, o.z. Björn
Projekt vznikol digitalizáciou a doplnením knižného sprievodcu C 20 Sprievodca architektúrou Trenčianskych Teplíc, vydala Archimera o.z., v koncepcii združenia Opustená (re)kreácia - Martin Zaiček a Andrea Kalinová
Autori sprievodných textov k budovám: Martin Zaiček, doplnenie Lenka Borecká
Anglický preklad sprievodných textov k budovám: Jana Valjašková, Michaela Mozolová
Nemecký preklad sprievodných textov k budovám: Jana Obrtálová Brenčič, Andrea Veselá
Obrazová príloha: archív pána Vladimíra Fialu, Archív mesta Trenčianske Teplice, Lenka Borecká, Michal Milan Harminc, Karel Plicka, Rudolf Sandalo ml. - ateliér de Sandalo, archív historického ústavu SAV, archív Abandoned recreation, študenti STU SvF Katedra architektúry - Zuzana Šišková a Mária Vavrová, Tomáš Kažimír a František Smatana, Roman Oškrobaný a Lenka Vlasková
Technické riešenie: Ivan Košdy, devopea s.r.o.
Grafická výpomoc: Beata Biskupičová, Han Illustration
Autorka ilustrácií: Han Illustration
Jazyková korektúra: Andrea Veselá
Odborná konzultantka: Ing. arch. Eva Borecká, PhD.

Text: Ing. arch. Eva Borecká, PhD., Katedra architektúry SvF, foto č. 2: Hana Križanová