Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Vážené kolegyne, kolegovia,
milí študenti,

v týchto dňoch hýbe našou krajinou otrasný čin, beštiálna vražda dvoch mladých ľudí, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na pozadí tohto hrozného činu sa vynárajú skutočnosti, ktoré nás desia možno rovnako ako samotná vražda. Aj keď sme ich existenciu tušili, ich hĺbka a dosah nás prekvapujú. Blízkosť medzinárodného organizovaného zločinu k vládnym štruktúram, hĺbka korupcie, absencia morálnych a etických princípov v spravovaní spoločnosti, to sú veci ktoré nemôžu slušní ľudia ďalej tolerovať. Stav našej spoločnosti je na míle vzdialený od ideálov a predstáv novembra 89. Podporme preto aktivity, ktorých cieľom je ozdraviť našu spoločnosť. Pán rektor vytvoril priestor rektorským voľnom na podporu piatkového zhromaždenia a ja vás vyzývam, dajte najavo svoj názor.

Možno si v tejto chvíli hovoríte, že politika na pôdu univerzity nepatrí. Ale tu nejde o politiku, o politickú kortešačku, či nadŕžanie tomu, či inému politickému subjektu. Tu ide o to, v akej spoločnosti chceme žiť. Či chceme, aby naďalej kvitla korupcia, aby sa strácali verejné zdroje, ktoré potom chýbajú v zdravotníctve, školstve v sociálnom zabezpečení a inde. Či chceme, aby mladí ľudia boli hrdí na svoju krajinu, alebo aby z nej utekali a hľadali radšej svoju budúcnosť inde. Dajme najavo súčasným, ale aj budúcim mocným, že s takýmto stavom spoločnosti nie sme spokojní a nebudeme ho tolerovať. Prekonajme možno ľahostajnosť, možno pohodlnosť a možno aj strach a podporme svojou účasťou všetky aktivity, ktorých cieľom je ozdraviť našu spoločnosť.

Uctime si pamiatku Jána Kuciaka, ktorý sa nebál odhaľovať prešľapy mocných. Robil to pre nás všetkých a zaplatil za to tým najcennejším. Požadujme dôsledné a nezávislé vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí. Nedopusťme, aby sa niečo podobné mohlo zopakovať.

V Bratislave, 7. 3. 2018

Stanislav Unčík