Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Jednou z mála príležitostí, kde si môžu študenti SvF STU - budúci projektanti a realizátori zdravotnotechnických zariadení - "rozobrať a poskladať" výrobky, ktoré budú v praxi navrhovať -  je návšteva skúšobne a výstavných priestorov obchodnej firmy Viva v Bratislave.

 

Firma Viva organizuje školenia nielen pre architektov a predajcov, ale ponúka aj možnosť exkurzií pre študentov TZB - budúcich projektantov. Veľmi radi využívame túto možnosť a každoročne navštevujeme tieto priestory, kde sa študenti dozvedia všetko o výtokových armatúrach, zostavách zariaďovacích predmetov, odvodňovacích žľaboch, zápachových uzáveroch a stavebnicových inštalačných prvkoch.

 

Takéto školenie absolvovali naši študenti aj 3.11.2015. Študentov sa ako zvyčajne ujal renomovaný odborník, p. Martin Grebeči, ktorý názorne vysvetlil a  ukázal rôzne spôsoby zapojenia výtokových batérií. V showroome f. Viva sú  vystavené všetky typy montáže umývadlových batérií -  nástenné, stojančekové, podomietkové a pod.  Po ukážkach montáží mali študenti možnosť zoznámiť sa aj s rôznymi typmi ovládania batérií. Okrem klasických pákových to boli batérie s ovládaním na joystick, termostatické batérie, ale aj nové typy ovládania tlačidlom. Jednou z praktických rád, aké študenti dostali, bolo všímanie si prietoku vody hlavovej či ručnej sprchy. Výber hlavovej sprchy, ktorá má väčší prietok za minútu so sebou prináša otázku, aký odtok do sprchového kúta navrhnúť, aby bol odtok vody optimálny. V skúšobni mohli študenti vidieť rôzne zostavy využitia podomietkových batérií. Napríklad  to bola zostava pri napojení na podomietkové teleso pozostávajúca z pákovej podomietkovej vaňovej batérie, ktorá ovládala hlavovú a ručnú sprchu, alebo zostava termostatickej batérie namontovanej na podomietkové teleso, ktorá spolu s ovládacím ventilom obsluhovala aj hlavovú sprchu, aj ručnú sprchu a výtok do vane. Treťou zostavou bolo využitie podomietkového telesa spolu s pákovou batériou, ktorá ovládala napúšťanie do vane cez odpad a sprchu. Táto časť bola pre študentov azda najzaujímavejšia. Názorne ukazovala zapojenia nachádzajúce sa pod omietkou. Hoci nie je viditeľné, o to dôležitejšie je správne navrhnutie a správna montáž, aby neskôr nedochádzalo k demontáži, odstraňovaniu obkladov, oprave a následne opätovnému obkladaniu. Ďalšie dôležité informácie sa týkali konštrukcie rôznych typov sprchových žľabov a konštrukcie ich zápachových uzávierok a tiež funkcie vrškov a keramických kartuší rôznych druhov zmiešavacích batérií.

 

Zaujímavá prednáška, počas ktorej študenti získali informácie práve z praktických ukážok fungovania zdravotnotechnických armatúr a zariadení, priniesla množstvo otázok a odpovedí. A tak je to správne. Ako nám potvrdili pracovníci f. Viva, tešia sa na ďalšie návštevy našich študentov. Nič viac im nerobí väčšiu radosť, ako možnosť posúvať hranice mladých ľudí a poskytovať im kvalitné informácie.