Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Jedno z najväčších vedeckých ocenení pre STU získal v roku 2019 Ján Szolgay, prorektor univerzity a profesor hydrológie na Stavebnej fakulte. 

Ján Szolgay získal prestížnu Volkerovu medailu od Medzinárodnej asociácie hydrologických vied, tá ju udeľuje v spolupráci s UNESCO a Svetovou meteorologickou organizáciou a v oblasti hydrológie patrí celosvetovo k najviac prestížnym, inžiniersky orientovaným oceneniam. Je to obrovský osobný úspech profesora Szolgaya a satisfakcia za desiatky rokov špičkovej vedeckej práce, aj veľká prestíž nie len pre slovenskú hydrológiu, ale celú slovenskú vedu a tiež pre Slovenskú technickú univerzitu. Gratulujeme!

Volkerova medaila za hydrológiu pre Jána Szolgaya

Podľa vyjadrenia poroty získal Szolgay toto ocenenie ako uznanie za "medzinárodne rešpektované vedecké príspevky v oblasti aplikovaného hydrologického výskumu, s praktickým dopadom v prospech spoločnosti. Vo svojej vedeckej kariére výnimočným spôsobom prispel k lepšiemu pochopeniu vzniku povodní a jeho zistenia viedli k zlepšeniu protipovodňových opatrení."

Toto vyjadrenie poroty potvrdzuje aj fakt, že Ján Szolgay za ostatné dva roky publikoval v spoluatorstve články v dvoch najvýznamnejších vedeckých časopisoch sveta: Nature a Science

Podľa Jána Szolgaya je Volkerova medaila ocenením pre celé generácie slovenských hydrológov, ktorí "verili v potrebu integrovať našu hydrológiu do podunajského regiónu a v širších súvislostiach aj do celosvetového diania." Spomína pritom na mnohých svojich predchodcov a kolegov slovami jedného z nich, už nebohého Ľudovíta Molnára: "Zašli sme ďaleko. Poznali a rešpektovali nás v mnohých kútoch sveta. Keď sme so sebou niesli vodu, vítali nás všade. Aj v Paríži alebo Ženeve."

Celý článok si môžete prečítať na celouniverzitnom webe.