Prejsť na obsah
Dianie na SvF

Obec Malinovo a Stavebná fakulta (SvF) Slovenskej technickej univerzit (STU) v Bratislave pripravili zaujímavú výstavu dvanástich študentských návrhov na obnovu malinovského kaštieľa. Ich prioritou bolo rešpektovanie historickej minulosti budovy a zároveň akceptovanie súčasných požiadaviek na obnovu pamiatkových objektov. Predurčená symbióza historickej hodnoty formy a súčasnej funkčnej náplne - v reálnej skutočnosti obnovuje budovu životom a ambíciou.

Vernisáž výstavy prác, ktoré vypracovali študenti 1. ročníka inžinierskeho štúdia Pozemné stavby a architektúra (PSA) pod vedením pedagógov Katedry architektúry SvF STU, sa konala v bývalej reprezentačnej sále grófa Apponyiho, nachádzajúcej sa na 1. poschodí kaštieľa. Slávnostnými príhovormi ju otvorili – starostka obce Eva Godová, vedúca Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU v Bratislave doc. Ing. arch. Jarmila Húsenicová, PhD. a vedúca Knižnice Alžbeta Šimonovičová. Reinštalácia výstavy bude v kultúrnom dome v Malinove.


Kaštieľ, situovaný v strede starobylého parku, je dominantou celej obce. Pôsobí osobitým, magickým čarom. Postavený je na základoch stredovekej pevnosti, obklopenej vodnou priekopou. Jej zvyšky sú viditeľné dodnes. Skvelá akustika na nádvorí je ako stvorená na letné koncerty a iné slávnostné podujatia. V kaštieli už 85 rokov sídli Stredná záhradnícka škola. Budova už nevyhnutne potrebuje obnovu. 

Anglický krajinný park obklopuje kaštieľ zo všetkých strán. Podľa mohutných platanov, dubov, agátov, gledíčií a ďalších vzácnych starých drevín s vysokou historickou hodnotou sa predpokladá, že bol založený pravdepodobne začiatkom 18. storočia. Napriek tomu, že veľmi utrpel počas vojnových a povojnových dôb - mnohé stromy boli vyrúbané, čím sa jeho rozloha zmenšovala. Park si aj napriek tomu zachoval svoj majestát. Súčasná rozloha parku je necelých 5 hektárov. Ponúka návštevníkom a obdivovateľom viac ako 200 druhov domácich a cudzokrajných drevín. 

 

http://www.malinovo.sk/web/index.php

”bodka ”Bodka ”Bodka ”Bodka

”Bodka ”Bodka ”Bodka