Počas letného skúšobného obdobia sa konala tradičná exkurzia pre študentov 4. ročníka bakalárskeho štúdia študijného programu PSA v rámci voliteľného predmetu Drevené konštrukcie. Tentokrát sa k nám pridali aj študenti inžinierskeho stupňa študijných programov NKS a AKP a doktorandi na Katedre kovových a drevených konštrukcií.
Počas exkurzií sme navštívili spoločnosť WHC vo Veľkých Levároch, ktorá sa zaoberá výrobou a montážou nízkoenergetických a pasívnych domov z dreva a z materiálov na báze dreva vyše 25 rokov. Exkurziu v tejto spoločnosti organizujeme pravidelne už niekoľko rokov. Najskôr nám prezentovali niekoľko vybraných stavieb a následne sme si mohli pozrieť kompletnú výrobu drevodomu – od projektovej prípravy cez rezanie drevených prvkov až po montáž stenových, stropných a strešných dielcov. Spoločnosť využíva všetky výhody dreva v plnej miere – dielce majú vysokú predpripravenosť, takže montáž rodinného domu (na pripravené základové konštrukcie) trvá zvyčajne iba 3-5 dní. Po piatich dňoch sú zhotovené nosné aj nenosné konštrukcie, výplne otvorov a je položená strešná krytina.
Atraktívnym miestom exkurzie bola tentoraz stavba predajne Kaufland v Záhorskej Bystrici. Vystihli sme termín, kedy všetky nosné konštrukcie a prípoje boli ešte viditeľné. Predajňa je výnimočná v tom, že jej konštrukcia pozostáva zo 75 % dreva a stala sa tak prvou a zároveň jedinou Kaufland prevádzkou tohto typu v celej Európe. Na železobetónových základoch a prefabrikovaných železobetónových stĺpoch je osadená veľkorozponová konštrukcia z prievlakov a nosníkov z lepeného lamelového dreva. Na nosníky je priskrutkovaná veľkoplošná nosná konštrukcia strešného plášťa, ktorá je zhotovená z CLT. Všetky drevené konštrukcie ostali ako pohľadové, interiér predajne pôsobí na zákazníka veľmi atraktívne a pri návštevách si zákazníci prezerali v predajni nielen tovar, ale aj nosné konštrukcie...
Z tlačovej správy spoločnosti Kaufland vyberáme slová jej generálneho riaditeľa: „Takáto drevená stavba v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2 menej, čo v prepočte znamená množstvo CO2, ktoré do ovzdušia vypustí osobné auto pri najazdení 4,4 milióna kilometrov.“ Výhody dreva v stavebnej konštrukcii popísala aj konateľka Kauflandu takto: „Drevo je udržateľný materiál, ktorý má výnimočné technologické parametre. Dá sa ľahko opracovať, pri výrobe stavebných dielcov sa spotrebuje menej energie a v porovnaní s inými stavebnými materiálmi zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu.“
Ak pôjdete do Záhorskej Bystrice, nájdite si čas na prehliadku tohto zaujímavého objektu zvnútra aj zvonka. Je skvelým príkladom udržateľnej architektúry a udržateľného stavebníctva. Požiadavky na stavby v Európe, vo svete a postupne aj na Slovensku sú také, že bez dreva to jednoducho nepôjde.
Počas exkurzií sme navštívili aj spoločnosť Stora Enso v Ždírci nad Doubravou. Jedná sa o najväčšieho výrobcu CLT (krížom lepeného dreva) v Európe. Pod vedením Ing. Pavla Dufeka sme videli celý proces výroby. Prevádzka v Ždírci je v súčasnosti najmodernejšou prevádzkou tohto typu. Proces výroby začína triedením dreva, nasleduje výroba lamiel, potom plošných prvkov a končí rezaním jednotlivých dielcov na požadovaný tvar tak, že počas montáže na stavbe sú dielce iba skrutkované a nie je potrebné ich žiadne ďalšie opracovanie. CLT je materiál, ktorý sa používa ako plošný prvok na steny, stropy a strechy, v súčasnosti sa tento materiál prednostne používa pre viacpodlažné stavby s drevenou nosnou konštrukciou.
Exkurziu sme ukončili návštevou prvej predajne v Českej republike, ktorá má všetky nosné konštrukcie iba z dreva. Zaujímavosťou je, že na projekte spolupracovali naši dvaja študenti, ktorí len prednedávnom ukončili štúdium na študijnom program Nosné konštrukcie stavieb.
Text, foto: prof. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., Katedra kovových a drevených konštrukcií SvF