Prejsť na obsah
Dianie na SvF

V septembri minulého roku vyhlásila rimavskosobotská spoločnosť DELFT, s.r.o.(správa a údržba nehnuteľností) novú súťaž Naprojektuj svoj dom. Jej partnermi sú Murexin, s.r.o., IMAR, s.r.o., a Svet energií. Cieľom súťaže je podpora mladých, talentovaných študentov a hľadanie riešení pre zdravé a ekonomicky dostupné bývanie v zmysle obstarania, ale aj prevádzky rodinného domu. Hlavným zámerom bolo nájsť čo najzaujímavejší projekt, ktorý by bol dostupný mladým rodinám z hľadiska nízkej obstarávacej ceny, a samozrejme, aj z hľadiska nízkej energetickej náročnosti. Aj preto, museli študenti dodržať „dané limity“ - neprekročiť sumu 40 tisíc eur za materiál na stavbu a obytnú plochu 100 m2.

 

Do novej súťaže Naprojektuj svoj dom sa zapojilo celkovo 20 študentov vysokých škôl z celého Slovenska, šesť jednotlivcov a šesť tímov. Spolu podali 12 súťažných projektov rodinných domov. Súčasťou súťaže bolo aj internetové hlasovanie.

 

V súťaži uspeli hneď dvaja naši študenti:

1. miesto: Rodinný dom "IDEAL", autor Bc. Roman Ruhig, študent 5. ročníka Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (I-PSA).

 

 

3. miesto: Rodinný dom s uplatnením stavebných riešení pre zníženie spotreby energií, autor

Bc. Jakub Árendás, študent 5. ročníka Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (I-AKP).

 

 

Víťaz Bc. Roman Ruhig nám o súťaži povedal:


"V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na znižovanie investičných ale aj prevádzkových nákladov na bývanie. Spoločnosť DELFT túto problematiku otvorila v súťaži Naprojektuj svoj dom , kde študenti vysokých škôl mali vyriešiť rodinný dom s nízkymi nákladmi na energie a materiál. Do súťaže sa zapojilo 20 šikovných študentov, ktorí sa so svojimi návrhmi konfrontovali a tým vytvorili priestor pre diskusiu. Aj preto je zapájanie študentov do súťaží veľmi dôležité. Posúvajú sa tu vpred ich ambície a ciele, nielen po odbornej stránke, ale aj v osobnom živote."

Zástupcovia firmy DELFT, s.r.o.Marek Kosorín, konateľ a Monika Benková, manažérka pre správu nehnuteľností spoločnosti odovzdali víťazom ako i Stavebnej fakulte STU v Bratislave finančné odmeny.


“Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá výstavbou, obnovou, správcovstvom, energetikou a všetky tieto činnosti spájame do dobrého a lacného bývania pre ľudí. Chceme priniesť to najlepšie na tento trh, preto sme sa snažili osloviť aj študentov, mali nám priniesť novú inšpiráciu, niečo, čo ľudia v dnešnej dobe potrebujú, a to je príjemné bývanie,” povedal Marek Kosorín, ktorý bol s premiérou súťaže spokojný aj preto, že sa jej zúčastnili šikovní mladí ľudia. “Verím, že ďalší ročník bude ešte úspešnejší,” uzavrel.