Prejsť na obsah
Dianie na SvF

HESP 2019Po úspešnom minuloročnom prvom ročníku, sa aj tento rok zapojili študenti Stavebnej fakulty STU do vzdelávacieho programu HAURATON EUROPEAN STUDENT PROGRAM (HESP) 2019 (10.-13.4.2019, Rastatt, Nemecko), ktorý organizuje spoločnosť HAURATON. Tá pozvala skupiny študentov z vybraných technických univerzít v strednej a východnej Európe: vrátane Moldavska, Bulharska, Srbska, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Rumunska a Slovenska. Spoločnosť spustila tento študentský program s cieľom vytvoriť pracovné prostredie pre špecifické vzdelávanie, výmenu poznatkov a informácií a budovanie kontaktov v oblasti odvodnenia stavieb.  Aktívnymi účastníkmi boli študenti Nikola Špendlová (3. ročník IKDS), Bc. Jakub Takács (2. ročník TS) a Ing. Marek Braniš, doktorand na Katedre dopravných stavieb SvF STU.

Cieľom vzdelávacieho programu bolo nielen zlepšenie technických znalostí týkajúcich sa hydrotechniky, návrhu či dimenzovania odvodňovacích zariadení inžinierskych stavieb, ale taktiež možnosť zoznámiť sa so študentmi z iných krajín, študujúcimi rovnaké študijné odbory. Dopomohol k tomu bohatý program, do ktorého boli zaradené teoretické prednášky aj praktické aktivity (hydraulický výpočet, inštalácia odvodňovacích žľabov), návšteva výrobnej haly spoločnosti HAURATON, workshopy a semináre s priemyselnými expertmi v Nemecku.  Súčasťou programu bola aj prehliadku kúpeľného mestečka Baden Baden. Praktické aktivity boli riešené v menších skupinách, s cieľom vypracovať zadania v medzinárodných tímoch, ktoré bolo následne potrebné obhájiť pred ostatnými účastníkmi študentského programu. Odmenou bol certifikát a vecné ceny od spoločnosti HAURATON.

   

Celý program sa konal v anglickom jazyku, čo umožnilo študentom vylepšiť si jazykové znalosti a zlepšiť tímovú spoluprácu na medzinárodnej úrovni. Počas celého pobytu spoločnosť HAURATON poskytovala vynikajúce nemecké pohostenie, ktoré ocenili všetci zúčastnení. Naši študenti ocenili prínos, ktorý im program poskytol.

Ako uvádza tlačová správa spoločnosti HAURATON na svojej webstránke, spätná väzba od účastníkov bola veľmi pozitívna:

Ulrich Krause (Senior export manager): „Kontakty a odborné znalosti musia byť rozvíjané nadnárodne...

Marek Braniš (STUBA): „Veľmi dobre zvolený pomer medzi prednáškami/workshopmi a voľnočasovými aktivitami.“

Ondrej Soták (TUKE): „Pracovať s cudzími ľuďmi na jednom projekte a niečo spolu vymyslieť bola zaujímavá skúsenosť.

Účastníci definovali program ako mimoriadne užitočný ako pre svoju prácu v stavebníctve, tak aj pre ich štúdium a pedagogickú prax. Pevne veríme, že toto podujatie bude pokračovať aj nasledujúce roky a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. 

Viac informácií o podujatí nájdete na www.hauraton.sk.

Text: Ing. Marek Braniš, Ing. Silvia Cápayová, PhD., Katedra dopravných stavieb SvF STU,
Tlačová správa a fotografie – www.hauraton.sk