V dňoch 4. – 6. 2025 júna sa v priestoroch Politecnico di Milano v Miláne uskutočnil 15. medzinárodný vedecký kongres CLIMA 2025 – svetový kongres v oblasti vykurovania, vetrania a klimatizácie. Na kongrese našu fakultu reprezentovali a výsledky svojej vedeckej práce predstavili viacerí členovia Katedry technických zariadení budov SvF na čele s vedúcim katedry profesorom Dušanom Petrášom.
Kongres, ktorý sa koná raz za tri roky, patrí k najvýznamnejším globálnym podujatiam vo svojom odbore. Jeho cieľom je vytvárať platformu pre medzinárodnú diskusiu odborníkov z akademického prostredia a praxe o aktuálnych témach, predovšetkým o udržateľnosti budov a znižovaní uhlíkovej stopy. Ústrednou témou tohto ročníka boli „Dekarbonizované, zdravé a energeticky uvedomelé budovy v budúcich klimatických podmienkach“. Podujatie sa konalo pod záštitou organizácie REHVA – Federácia európskych asociácií pre vykurovanie, vetranie a klimatizáciu a hlavným lokálnym spoluorganizátorom bola talianska inžinierska asociácia AiCARR.
Program kongresu zahŕňal široké spektrum odborných sekcií, rozdelených podľa hlavných tematických okruhov. V rámci týchto okruhov prebiehali paralelne viaceré sekcie prednášok a prezentácií vedeckých príspevkov, ktoré reflektovali aktuálne výzvy od dekarbonizácie existujúcich budov až po návrh nových inteligentných budov pripravených na budúce zmeny klímy. Na kongrese vystúpili viacerí významní hlavní rečníci, ktorí v plenárnych prednáškach načrtli hlavné výzvy a vízie v súlade s ústrednou témou. Popri hlavných prednáškach prebiehal počas kongresu bohatý program odborných wokshopov a diskusných fór. REHVA v rámci kongresu zastrešila sériu medzinárodných workshopov v spolupráci s partnerskými organizáciami. Tieto sprievodné odborné aktivity umožnili účastníkom aktívne sa zapojiť do diskusie, získať nové poznatky od medzinárodných kolegov a vymeniť si skúsenosti z rôznych trhov.
Na kongrese sa významne prezentovala slovenská odborná delegácia, najmä zástupcovia Katedry technických zariadení budov SvF STU. Vedúci Katedry TZB a zároveň predseda Slovenskej spoločnosti pre techniku prostredia prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., vystúpil ako autor jedného z príspevkov s prednáškou „The Innovative Radiant Heating/Cooling Systems – Theory & Practice“.
Mladí vedeckí pracovníci a doktorandi z Katedry TZB prispeli do programu viacerými kvalitnými príspevkami. Pred početným publikom svoje príspevky prezentovali Ing. Martin Šimko, PhD., Ing. Lukáš Michalák a Ing. Karolína Gábrišová.
Katedra mala značné zastúpenie aj v postrovej sekcii, kde svoje príspevky prezentovali Ing. Anna Predajnianska, PhD., Ing. Martina Múdra, Ing. Tomáš Strenk, Ing. Lucia Hrnčárová a Ing. Angelika Václavová. Celkovo slovenská delegácia na kongrese CLIMA 2025 preukázala vysokú odbornú úroveň a aktívne sa zapojila do diskusie o aktuálnych trendoch v oblasti technických zariadení budov.
Potrebné je spomenúť aj úspech Ing. Anny Predajnianskej, PhD., z Katedry technických zariadení budov SvF. Pred samotným kongresom jej bola v Miláne udelená cena pre mladého výskumníka (REHVA Young Scientist Award). Cena bola udelená ako uznanie za vynikajúce vedecké úspechy a príspevok k zlepšeniu energetickej účinnosti a vnútorného prostredia budov.
Organizátori kongresu pripravili pre účastníkov aj bohatý sprievodný a spoločenský program, ktorý poskytol priestor na networking v príjemnej atmosfére. Súčasťou programu bola aj zaujímavá odborná exkurzia, ktorú v závere kongresu zorganizovala hostiteľská asociácia AiCARR. V sprievode talianskych kolegov mali záujemcovia možnosť navštíviť novootvorenú nemocnicu IRCCS Ospedale Galeazzi – Sant’Ambrogio na predmestí Milána. Táto špičková zdravotnícka budova, otvorená v roku 2022, predstavuje vzor energeticky efektívnej nemocnice.
V rámci kongresu sa 5. júna konalo európske finále prestížnej REHVA Student Competition, v ktorom 14 národných víťazov prezentovalo výsledky svojich diplomových prác pred medzinárodnou porotou. Slovensko reprezentoval Ing. Lukáš Michalák (STU Bratislava), nominovaný Slovenskou spoločnosťou pre techniku prostredia, s prácou „Vetranie a čiastočná klimatizácia učební a miestne odsávanie laboratórií v školskej budove“. Víťazom súťaže sa stal Beniamino Fambri (Politecnico di Milano) s prácou o diagnostike porúch vodou chladeného tepelného čerpadla pomocou neurónových sietí; druhé a tretie miesto obsadili tímy z Rumunska a Francúzska, pričom cenu za najlepší poster získala Jessica Stoller zo Švajčiarska.
Kongres CLIMA 2025 v Miláne tak popri vysokej odbornej úrovni ponúkol aj bohaté možnosti pre neformálne stretnutia, výmenu skúseností a nadviazanie spolupráce. Slovenskí účastníci odchádzali z podujatia s množstvom nových poznatkov o trendoch v európskom aj svetovom TZB, ktoré môžu ďalej šíriť v rámci domácej odbornej komunity. Kongres potvrdil, že témy dekarbonizácie, zdravého vnútorného prostredia a energetickej efektívnosti budov budú v najbližších rokoch určovať smer vývoja techniky prostredia.
Text, foto: Ing. Lukáš Michalák, Katedra technických zariadení budov SvF STU