Aktuality a oznamy
Vedecká škola medzinárodného projektu ActaReBuild
Od 19. do 22. septembra 2023 prebiehala na Stavebnej fakulte vedecká škola, organizovaná v rámci európskeho projektu HORIZON – MSCA – 2021 – DN, No. 101072598 – Acoustic and Thermal Retrofit of Office Building Stock in EU ActaReBuild. Vedecká škola pre (nielen) doktorandov bola zameraná na cirkulárne materiály, udržateľné stavebné konštrukcie, tradičné a inovatívne riešenia konverzie budov, ako aj na legislatívu a technické normy.
Event bol otvorený hlavnou koordinátorkou projektu, prof. Monikou Rychtárikovou a počas štyroch dní zabezpečovaný kolegami a doktorandmi pod vedením doc. Vojtecha Chmelíka. Pozvanie prednášať prijali mnohí medzinárodne uznávaní odborníci, ako Rachel Armstrong (KU Leuven), Carl Maywald (Vector Foiltec), Herbert Muellner (TGM Wien), Dirk Jaspaert (BAS bvba), Bruno Depre (IRS Studiebureau BV), Carol Monticelli (Politecnico di Milano), María Machimbarrena (University of Valladolid), Irene Poza (University of Valladolid) a Edoardo Piana (University of Brescia).
Napriek intenzívnemu programu prednášok a cvičení sa celý týždeň niesol v príjemnom a tvorivom duchu a po každej prednáške nasledovala diskusia učiteľa s poslucháčmi. Nasledujúca vedecká škola projektu ActaReBuild bude organizovaná na pražskej ČVUT v januári 2024 a jej témou budú štandardné a alternatívne metódy merania a predikčné metódy v stavebnej fyzike.
Viac informácií o projekte nájdete na webe projektu a tiež na sociálnych sieťach – Facebook, LinkedIn, Instagram a platforme X (Twitter).
Exkurzia v stavebnej firme Porfix - pórobetón, a.s., Zemianske Kostoľany - Nováky
Dňa 04.11.2022 sa študenti druhého ročníka inžinierskeho štúdia študijného programu Technológia stavieb z povinného predmetu Ľahké betóny s garantkou predmetu Dr. Struhárovou zúčastnili exkurzie v stavebnej firme Porfix - pórobetón, a.s., Zemianske Kostoľany - Nováky. Študenti sa oboznámili s jednotlivými vstupnými surovinami použitými pri výrobe, s celým postupom výroby pórobetónu na báze kremičitého piesku, a samozrejme aj s kompletným sortimentom výrobkov aktuálne vyrábaných v danom závode.
CESBP 2022
V dňoch 5. až 7. septembra 2022 Katedra materiálového inžinierstva a fyziky spolu s Ústavom stavebníctva a architektúry SAV zorganizovala na Stavebnej fakulte STU medzinárodné sympózium "5th Central European Symposium on Building Physics - CESBP 2022".
Počas sympózia boli odprezentované pozvané prednášky od svetových odborníkov v oblasti stavebnej fyziky:
Prof. Jan Carmeliet z ETH Zurich s prednáškou "Changing urban climate and impact on building physics"
Prof. Ardeshir Mahdavi z TU Wien s prednáškou "The Human Dimension of Building Science"
Na sympóziu sa zúčastnilo približne 70 účastníkov z rôznych krajín sveta. Paralelne bežali dve sekcie, kde boli prednesené ústne prezentácie a následne prebehli diskusie o výsledkoch výskumu a výmena skúsenosti v jednotlivých oblastiach stavebnej fyziky. V rámci sympózia boli pre účastníkov organizované spoločenské podujatia, ako plavba loďou do Devína a slávnostná večera na Dunaji. Na záver sympózia bolo kolegom z Budapest University of Technology and Economics predané "žezlo" na organizovanie ďalšieho sympózia v roku 2025.
Nový projekt H2020 na Stavebnej fakulte STU
STU - Stavebná fakulta získala prestížny EÚ projekt HORIZON-MSCA-2021-DN (Doctoral Networks) s názvom Acoustic and Thermal Retrofit of Office Building Stock in EU – “ActaReBuild” (actarebuild.eu). Dôležitou súčasťou projektu je tím šikovných školiteľov z Katedry materiálového inžinierstva a fyziky (KMIF) SvF.
Problematika konverzie administratívnych budov na budovy na bývanie je v súčasnosti v EÚ jednou z “hot topics”. Dokonca i nové projekty musia v architektonických súťažiach preukázať spôsob konverzie, tzv. “reuse” na iný účel v budúcnosti a okrem projektovej dokumentácie dodať i informácie o udržateľnosti konštrukcií, ktoré v projekte navrhujú.
Náš projekt sa týka presne týchto tém a momentálne máme otvorených 10 pracovných miest pre EÚ doktorandov v oblasti stavebnej fyziky, denného osvetlenia, stavebnej akustiky, vetrania budov, udržateľných stavebných materiálov a komponentov budov, hodnotenia ich životného cyklu, bio-, meta- a recyklovaných materiálov a najmä moderných fasád a bio-fasád.
Pre každého, kto by sa rád vrhol na PhD. štúdium v tejto oblasti, za veľmi pekný plat a s možnosťou pracovať v medzinárodnom tíme, neváhajte kontaktovať doc. Vojtecha Chmelíka z KMIF (vojtech.chmelik@stuba.sk), zástupcu projektu za STU Bratislava, príp. hlavnú koordinátorku projektu prof. Moniku Rychtárikovú z KU Leuven (monika.rychtarikova@kuleuven.be) - pozn.: pokojne aj po slovensky :)
Návšteva kolegov z Poľska
Dňa 21.6. nás navštívili kolegovia z poľskej Lublinskej polytechniky. Okrem diskusie o našej ďalšej spoločnej vedeckej spolupráci nám doc. Grzegorz Lagod predniesol seminár o svojich vedeckých aktivitách ako aj o výskumných a pedagogických možnostiach na jeho pracovisku v Poľsku.
Súčasne na Katedre matematiky a desktiptívnej geometrie predniesla doc. Ewa Lazuka prednášku "Chromaticity of graphs and hypergraphs and their selected applications".
Montované stavby
Študenti 3. ročníka študijného programu Technológia a manažérstvo stavieb sa v rámci povinne voliteľného predmetu Montované stavby s Dr. Alenou Struhárovou počas letného semestra zúčastnili dvoch exkurzií, a to vo firme Prefa Sučany, ktorá sa zaoberá výrobou rôznych druhov prefabrikátov a v Českej republike vo firme, ktorá sa zaoberá realizáciou nízkoenergetických a pasívnych drevostavieb.
Ekologická stavba s aplikáciou technológie konopného betónu. Prehliadka staveniska.
Koncom mája navštívili členovia Katedry materiálového inžinierstva a fyziky stavenisko prvej samostatnej konopnej stavby v Bratislave. Keďže v centre výskumnej činnosti katedry sú technológie šetrné k životnému prostrediu, predpokladá sa úzka spolupráca s výrobcami stavebných materiálov na báze konope. Počas návštevy sa diskutovalo o možných veľkých horizontoch spoločnej spolupráce a vedecko-technických štúdií, ktoré sa majú na mieste realizovať.
Akademické centrum pre ukrajinských utečencov – ACURE:
Členovia katedry materiálového inžinierstva a fyziky sa prihlásili k iniciatíve zriadiť Akademické centrum pre ukrajinských utečencov. Projekt zameraný na zabezpečenie realizácie tohto centra a počiatočných aktivít v jeho rámci podporil dekanát a Vyšehradský fond - Projekt ID #/Titul: V4UA1211, Akademické centrum pre ukrajinských utečencov – ACURE.
V rámci projektu predpokladáme vytvorenie kontaktného miesta pre študentov a profesorov prichádzajúcich na fakultu z Ukrajiny.
Jednou z prvých akcií je letná škola pre nových prichádzajúcich. Plánované aktivity - intenzívne jazykové, odborné a psychologické majstrovské kurzy a workshopy. Akcia bude prebiehať od 10.07.2022 do 15.07.2022 vo fakultnej školiacej základni v Kocovciach.
Toto podujatie bude investovať do rýchlej adaptácie študentov, ktorí sa uchádzajú o ďalšie vzdelávanie na fakulte, a pomôže profesorom začleniť sa do slovenskej výskumnej komunity.
Neváhajte a pridajte sa k facebookovej skupine projektu.
Kontaktné osoby na katedre ohľadom projektu:
Mgr. Maryna Babenko, PhD.
Ing. Jakub Čurpek, PhD.
Účasť na verejnej videokonferencii Stavebná a priestorová akustika:
Štyria členovia katedry materiálového inžinierstva a fyziky (doc. Chmelík, ing. Urbán, ing. Zelem a doktorandka ing. Biskupičová), sa zúčastnili popularizačnej verejnej videokonferencie zameranej na stavebnú a priestorovú akustiku. Cieľom podujatia bolo predstaviť nové trendy v oblasti stavebných materiálov a konštrukčných systémov, ako aj novej technológie na stavebnom trhu a poukázať na najčastejšie chyby pri navrhovaní a realizácií budov z hľadiska akustiky. Konferenciu moderovala prof. M. Rychtáriková, ktorá s hosťami postupne prediskutovala najmä témy spojené s vplyvom súčasných energetických požiadaviek na akustický komfort a materiálmi so špeciálnymi akustickými vlastnosťami. Konferencia bola zakončená panelovou diskusiou na tému problémy z praxe. Celú konferenciu si môžete zo záznamu pozrieť tu.
PHYSICAL AND MATERIAL ENGINEERING 2021
V dňoch 7.-9. septembra sa konal pravidelný každoročný medzinárodný seminár Physical and Material Engineering, ktorý tento rok usporiadala Katedra fyziky Fakulty Stavební ČVUT v Prahe. Okrem našej katedry sa zúčastnila ešte aj Katedra fyziky fakulty stavební VUT v Brne. Budúci rok seminár prebehne na južnej Morave.
Prvé miesto nášho študenta na medzinárodnej študentskej vedeckej konferencii 2021 v Ostrave:
Náš študent Bc. Tomáš Dilik sa vo štvrtok 20.5.2021 umiestnil na prvom mieste v kategórii "05 MI - Materiálové inžinýrství" na medzinárovnej študentskej vedeckej konferencii na Fakulte stavební VŠB-TU v Ostrave, kde prezentoval "Metódy zlepšovania hygroskopických a tepelno-technických vlastností hlinených omietok" pod vedením Ing. Valérie Gregorovej, PhD.. Týmto úspešne reprezentoval nielen našu katedru ale aj celú fakultu, čím prispel k tomu, že v rebríčku úspešnosti univerzít sme dosiahli prvú priečku. Gratulujeme!
Viac informácií môžete nájsť tu.