Prejsť na obsah
Knižnica a informačné centrum

Pojmy "Predátorské časopisy" a "Predátorskí vydavatelia" označujú vedecké časopisy a vydavateľov, ktorí zavádzajú autorov a publikujú ich vedecké články výlučne s cieľom finančného zisku. Vznikajú teda predovšetkým s cieľom vyberať autorské poplatky za publikovanie.

Autor publikovaním v predátorskom časopise môže ohroziť svoje vlastné dobré meno, povesť a vedeckú prestíž a taktiež dobré meno a reputáciu inštitúcie pre ktorú pracuje.

Preto skôr, ako sa rozhodnete publikovať v novom vedeckom časopise je dôležité tento časopis preskúmať,  tiež jeho vydavateľa a webovú stránku. Predátorské časopisy majú viacero spoločných znakov, podľa ktorých sa dá vyhodnotiť, že ide o takýto časopis.

Ponúkame Vám nástroj na hodnotenie vedeckých časopisov - podľa neho môžete ľahšie posúdiť, či ide         o časopis kvalitný alebo nekvalitný, prípadne až predátorský.

 KRITÉRIÁ HODNOTENIA ČASOPISOV


Iniciatíva "Stop Predatory Journals" založila webovú stránku, kde sú zverejňované zoznamy predátorov.

Zoznam predátorských časopisov (Stop Predatory Journals)
Zoznam predátorských vydavateľov (Stop Predatory Publishers)

Zoznamy predátorských časopisov a vydavateľov nemusia byť úplné a môžu sa meniť.

Ak časopis, v ktorom chcete publikovať, v zozname predátorských časopisov nenájdete a napriek tomu máte pochybnosti o jeho kvalite, môžete sa na nás obrátiť, radi Vám poradíme (barbora.bielikova@stuba.sk).